Paweł Nowak zwycięzcą XLII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

Miło nam poinformować, że Paweł Nowak uczeń Technikum Turystyczno-Gastronomicznego zajął 1 miejsce w XLII Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku tematycznym Gastronomia. Jest to najwyższe osiągnięcie w tego typu Olimpiadzie w dotychczasowej historii Małopolskiej Szkoły Gościnności.

Zmagania Pawła na szczeblu ogólnopolskim poprzedził udział w olimpiadzie na szczeblu szkolnym oraz okręgowym. Ostatni – ogólnopolski etap olimpiady miał miejsce w dniach 7-8 czerwca na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Do stolicy Dolnego Śląska przyjechało 225 uczniów, którzy zdobyli największą liczbę punktów w odbywających się w kwietniu eliminacjach okręgowych, w jedenastu blokach tematycznych. W bloku Gastronomia rywalizowało 30 uczestników. Finaliści OWiUR w poszczególnych blokach musieli najpierw zdać test sprawdzający wiedzę zawierający 60 pytań. Sprawdzenie umiejętności w części praktycznej polegało na wykonaniu trzech zadań z bloku tematycznego.

Paweł jako laureat OWiUR ma możliwość podjęcia studiów na większości uczelni w całym kraju, na wybranym przez siebie kierunku zgodnym z blokiem tematycznym. Ponadto uzyskał zwolnienie z egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie z wynikiem maksymalnym (zgodnie z rozporządzeniem MEN) oraz zdobył nagrody finansowe i rzeczowe.

Paweł do olimpijskich zmagań przygotowywał się pod kierunkiem nauczyciela zawodu mgr Weroniki Fijoł.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Ministerstwo Środowiska. Organizatorem zmagań jest Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.
Konkurs skierowany jest do młodzieży przedmaturalnej i maturalnej średnich szkół mających związek z szeroko rozumianym zagospodarowaniem obszarów wiejskich. Olimpiada odbywa się w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym. Na etapie szkolnym udział bierze ponad 20.000 uczniów, z około 360 szkół. Do etapu okręgowego wyłonionych jest około 1.500 uczniów, a do etapu centralnego przechodzi ponad 200 uczniów.

Zdjęcie: MSG

Dodała AK
11.06.2018

zsp.edu.pl