Łatwiej zdobywać szczyty razem, niż w pojedynkę! Młode wilki Małopolskiej Szkoły Gościnności.

Do wielkiego znaczenia współpracy chyba nikogo nie trzeba przekonywać. A już na pewno nie młodzież Małopolskiej Szkoły Gościnności, która dzięki wspólnemu działaniu osiągnęła bezprecedensowy sukces w historii tej szkoły zajmując 3. miejsce w Rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości 2018 w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Dwa projekty opracowane przez uczniów z klasy 1b II Liceum Ogólnokształcącego MSG - #No_Elo i „Czas na interakcję” - zostały docenione przez Kapitułę Olimpiady i nominowane do nagrody Złotych Wilków 2018.

Zasady przystąpienia do Zwolnionych z Teorii są dosyć klarowne. Uczestnicy realizują swoje projekty działając w zespołach. Zespoły projektowe rywalizują ze sobą, zdobywając punkty i odznaki za poszczególne osiągnięcia, np. liczbę wzmianek medialnych, wysokość zebranego budżetu czy liczbę beneficjentów projektu. Najlepsze projekty zostają przedstawione Kapitule, w której skład wchodzą osobistości polskiego świata biznesu, mediów i organizacji społecznych.

Największym atutem uczestnictwa w praktycznej olimpiadzie jest to, że zdobywając niezbędne kompetencje i rozwijając siebie, twórcy projektów działają na rzecz innych.

Projekt #No_Elo skupia się na zagadnieniach językowych, szczególnie na kwestii slangu młodzieżowego oraz coraz rzadszej rozmowie twarzą w twarz. Uczniowie starają się zmniejszyć problem rozpowszechniającego się wśród młodzieży slangu i rozmów przez urządzenia mobilne. Prowadzą stronę na Facebooku, gdzie  codziennie publikują ciekawe posty związane z tematyką projektu oraz wyjaśniają zapożyczenia językowe zachęcając do stosowania rodzimych wyrazów - #slowodnia. Zajmują się również ciągle rozwijającą się stroną internetową oraz prowadzeniem profilu na Instagramie. W ramach swoich działań i w celu poszerzenia kręgu odbiorców stworzyli kanał na youtube, gdzie publikują różne filmiki na temat młodzieżowego języka („Wiadomości z przyszłości”). Uczniowie cieszą się dużą aktywnością osób na ich stronie na Facebooku, gdzie mają już 45 tyś. odsłon i prawie 600 polubień. Oprócz zainteresowania jakie wzbudza ich aktywność wśród rówieśników, niewątpliwym sukcesem grupy są liczne publikacje w mediach, nie tylko lokalnych.

Kolejnym nominowanym projektem jest „Czas na interakcję” dotykający problemu czasu wolnego. Nieumiejętność atrakcyjnego i efektywnego zagospodarowania czasu pozaszkolnego jest zmorą wielu młodych ludzi. Zespół projektowy Czasu na interakcję za swoje najważniejsze zadanie uznał więc pokazanie rówieśnikom piękna okolicy i zachętę do udziału w różnych, ciekawych wydarzeniach mających miejsce właśnie tutaj, na terenie Myślenic i  ościennych miejscowości. Okazuje się, ze powiat myślenicki ma wiele do zaoferowania o czym mogliśmy się przekonać śledząc fanpage grupy na Facebooku i uczestnicząc w podróżach po lokalnych restauracjach i kawiarniach takich jak - Let’s go eat oraz SweetTrip . Grupa projektowa szacuje łączny zasięg swoich beneficjentów na 57 tyś. a wygranych w organizowanych przez nich konkursach było około 60 osób. Również ta grupa mocno zaistniała w świadomości Myśleniczan o czym rozpisywały się nasze lokalne media.

Twórcom nominowanych projektów i ich opiekunowi, mgr Krzysztofowi Herodowi gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i mamy nadzieję, że Złote Wilki liczną watahą zagoszczą w Myślenicach.

 

Tekst: mgr A. Ambroży
Zdjęcia: MSG

zsp.edu.pl