Najpiękniejszą wiosną jest radość serca! Pogodny marzec w MSG

 

 


 Szlakiem sukcesu

Regionalne obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika –– który obchodzony jest co roku 21 lutego, zostały zorganizowane w Małopolsce już po raz jedenasty. Stały się one okazją do docenienia zasłużonych przewodników oraz instytucji, które promują turystykę aktywną wśród mieszkańców oraz osób odwiedzających nasz region.

Odznaki honorowe ministra sportu i turystyki trafiły do czterech osób, w tym do jednego z naszych nauczycieli, Wojciecha Pałki.  Oprócz czasu spędzanego w szkole, realizuje się jako przewodnik po górach, Ojcowskim Parku Narodowym i bocheńskiej kopalni soli oraz promuje turystykę aktywną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Ze względu na nieobecność Pana Wojciecha podczas ceremonii wręczania odznaczeń, został on uhonorowany przez Grzegorza Lipca – członka zarządu Województwa Małopolskiego oraz Stanisława Bisztygę, wiceprezesa MARR podczas spotkania z nauczycielami Małopolskiej Szkoły Gościnności 2.03.2018 r. W Myślenicach.

Serdecznie gratulujemy wyróżnienia!

Oprac.: AA (źródło www.malopolska.pl)
Zdjęcie: MSG


 Ojczyzna w lesie. IPN o powojennych zbrodniach.

W dniu 1 marca gościliśmy w naszej szkole dr Pawła Naleźniaka, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, który przedstawił młodzieży wykład na temat „Żołnierzy Wyklętych”. Wykład  był  podsumowaniem szkolnego  konkursu   historyczno - plastycznego pt. „ Żołnierze Wyklęci – bohaterowie niezłomni” skierowanego do młodzieży szkolnej. Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem uczniów, wśród których najlepsi okazali się:

 w kategorii praca multimedialna:

I miejsce - Natalia Szymska,  kl. 3H
Wyróżnienie Roksana Szlachta i Nikola Szlachta kl. 1C

 w kategorii praca plastyczna – plakat:

I miejsce Alicja Babiak , kl. 2B i Wiktor Skorut, kl. 2K

Tekst: mgr J. Jędrzejowska - Opioła
Zdjęcia: MSG


 

Wielkanocny stół pięknie nakryty -  przedświąteczny tutorial opracowany.

 

W dniu 14.03.2018r odbyła się pierwsza edycja szkolnego konkursu "Stół pięknie nakryty - Śniadanie Wielkanocne". Jego głównymi załozeniami były m.in. pogłębianie wiedzy na temat tradycyjnych potraw świątecznych, rozwijanie zawodowych zainteresowań uczniów, propagowanie różnorodności potraw oraz kulinarnych tradycji świątecznych, rozbudzanie pomysłowości, inicjatywy i kreatywności, rozwijanie umiejętności autoprezentacji oraz wyrabianie poczucia estetyki i piękna.

Wzięło w nim udział 7 dwuosobowych zespołów.

Pierwsze miejsce zajęła: Klaudia Proszek i Magdalena Mirek z klasy 2G
Drugie miejsce zajęła:Wioletta Moryc i Katarzyna Sobczak z klasy 2G
Trzecie miejsce zajęła: Ostafin Patrycja i Urszula Hodurek z klasy 3H

Skład jury:
Pani Karolina Gorzelany – przewodnicząca Rady Rodziców, pani Jadwiga Kozak - dyrektor do spraw dydaktyczno - wychowawczych MSG, Jacek Róg – kierownik MODZiZ, Barbara Piwowarczyk – główna księgowa MSG oraz Mikołaj Szlachetka- przewodniczący samorządu szkolnego.

Organizatorami konkursu były: mgr inz. Małgorzata Bergel oraz mgr Krystyna Kadzik

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

Tekst: W. Moryc kl. 2G
Zdjęcia: M. Szlachetka kl. 1T

 


Choć nie szata zdobi człowieka, a prawdziwe piękno jest niewidoczne dla oczu - jak Cię widzą, tak Cię piszą!

Tym hasłem zapraszaliśmy na Dzień Kobiet w MSG, akcję, z której dochód został przeznaczony na cele charytatywne w ramach Memoriału Stacha Cichonia.

Pracownię 117 w internacie, w której można było skorzystać z zabiegów kosmetycznych odwiedziła spora część naszego grona pedagogicznego, ale nie tylko.

W czwartek 8 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Małoplskiej Szkoly Gościnności w Myślenicach odbył się coroczny charytatywny Memoriał im. S. Cichonia . W przedsięwzięciu wzięły udział uczestniczki Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego - technik usług kosmetycznych oferując pracownikom, uczniom i nauczycielom tutejszej szkoły, a takze wszystkim chętnym kobietom możliwość skorzystania z zabiegów kosmetycznych pod fachową opieką Agaty Zając oraz Ewy Logi-Skarczewskiej.  W wachlarzu  czynności wykonywanych przez nasze specjalistki od piękna znalazły się usługi pielęgnacji twarzy- masaż kosmetyczny, peeling kawitacyjny, maski kosmetyczne; zabiegi upiększające oczy- henna brwi i rzęs z regulacją łuku brwiowego ; pielęgnacja dłoni i paznokci- manicure z malowaniem paznokci itp.    Głównym celem spotkań z chętnymi osobami była pomoc dwójce dzieci poszkodowanych przez los. Organizatorzy dziękują wszystkim osobom o szczodrym sercu.

Tekst: Agata Zając
Zdjęcia: MSG

 


Co w matematyce PI - szczy? Dzień liczby π.

 

Fascynuje naukowców i artystów. Newton obliczał jej kolejne cyfry „dla sportu”. Układano dla niej i o niej piosenki. Noblistka, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz.  Obliczenia 10 bilionów miejsc po przecinku zajęły informatykom 371 dni. A każdego roku 14 marca obchodzi  swoje święto.

 

Jak co roku także w naszej szkole jest to okazją do spotkania z tą fascynującą liczbą. Uczniowie klas I liceum i technikum mają okazję poznać ją i się z nią zaprzyjaźnić.

Prezentację prowadziła nauczycielka matematyki p. Renata Pitala

Tekst: mgr R. Pitala
Zdjęcia: M. Szlachetka 1T


Biblioteka z fantazją

 O tym,  że biblioteka jest miejscem niezwykłym i często stanowi serce szkoły nikogo nie trzeba przekonywać. Aby biblioteka MSG nie odbiegała od normy i ściągała w swe progi nie tylko stałych czytelników, ale i nowych w ramach jej działań odbyły się w ostatnim czasie dwie akcje promocji czytelnictwa przeznaczone tak dla dużych, jak i małych.

Pierwsza z akcji skierowana była do tej części społeczności uczniowskiej MSG, której czytelnicze gusta koncentrują się wokół literatury science – fiction i fantasy. Trwająca ponad dwa tygodnie wystawa edukacyjna eksponowała wybrane tytuły gatunków z uwzględnieniem klasyki, gatunków mieszanych oraz wątków fantastycznych w lekturach szkolnych.

Odbiorcami drugiego wydarzenia były dzieci z przedszkola nr 3 na Zarabiu. Uczestniczyły one w zajęciach przygotowanych specjalnie na tę okazję przez panią Krystynę Lenartowską, doświadczonego bibliotekarza – pedagoga. Dzieciaki miały okazję zapoznać się z różnymi formami wydawniczymi – od CD z bajkami i piosenkami, poprzez prasę, aż do różnych gatunków literatury. Ogrom zbiorów bibliotecznych i przestrzeń miejsca nieco onieśmieliły przedszkolaków na początku wizyty, ale szybko nabrały animuszu i wypełniły swą energią i radością całą bibliotekę.

Tekst: AA
Zdjęcia: MSGPrzedświąteczna pomoc gwarantowana. Bankowo.
Wielkanocne pomaganie z Bankiem Żywności.

Tradycyjnie już przed świętami, staramy się wesprzeć potrzebujące osoby z naszej okolicy. Trudno zliczyć, który to już raz kwestowaliśmy w myślenickich sklepach, zbierając żywność. Aby przeprowadzić zbiórkę, w takiej formie jak obecnie potrzebowaliśmy blisko 80-ciu wolontariuszy. Jak zawsze nasza młodzież spisała się na medal.

Aktualna zbiórka odbyła się w dn. 16-17 marca. Udało nam się zebrać ok. 950 kg żywności, która jeszcze przed świętami, trafi do rodzin powiązanych z naszą szkoła.

Dziękuję za pomoc przy przeprowadzeniu zbiórki p. W. Zając i p. J. Gogól - Piotrowska.

Organizator i współpracownik Banku Żywności – S. Maślanka

 Tekst i zdjęcia: mgr S. Maślanka


 Jak spakować pomoc? W dobre pudełko!

Pomoc potrzebującym to wciąż aktualny problem budzący wśród uczniów i nauczycieli MSG szereg pozytywnych postaw. Jedną z nich jest tradycyjna już zbiórka „Pudełko po butach” zorganizowana przez uczniów realizujących projekt „Działaj sercem”. Jej finał miał miejsce 27 marca. Po raz kolejny przede wszystkim żywność, artykuły do higieny, ale i nierzadko odzież i literatura trafią w ręce bezdomnych. Zaangażowani w projekt uczniowie przez kilka tygodni gromadzili pudełka po butach wypełnione niezbędnymi dla potrzebujących rzeczami, by wesprzeć rok rocznie organizowaną przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio zbiórkę. Udało się i tym razem.

Oprac.: AA
Zdjecia: Działaj sercem


Awantura na hali. Chłopaki do wzięcia, Maturzyści przyszli i poszli, czyli turniej piłki nożnej halowej.

Zakończył się szkolny turniej piłki nożnej halowej. W tegorocznej edycji wzięło udział osiem zespołów, z których po dwóch dniach zmagań, do finału awansowały cztery. Co ciekawe finalistami okazały się zespoły złożone z najstarszych uczniów, którzy w większości jedną nogą są już za progiem szkoły. Można więc śmiało rzecz, że wygrało doświadczenie. Ostatecznie, jak przystało na ostatnią w historii klasę sportową, najlepsza okazała się drużyna złożona głównie z uczniów 3D, czyli „Menelaosi”. Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział i piękną sportową walkę. Poniżej przedstawiamy klasyfikację końcową wraz ze składami drużyn.

Katedra WF

1miejsce -  Menelaosi – Michał Śliwa, Kamil Budzowski, Bartłomiej Matlak, Michał Biela, Konrad Biela,Alek Ulman

2 miejse - Cisza, cisza, cisza – Mateusz Burda, Mateusz Koprowski, Dominik Chorobik, Wojtek Zakrzyński,Dominik Bobrowski, Przemysław Kaperek, Jan Mikita

3 miejsce -  Chłopaki do wzięcia + Nauczyciele – Maciej Łętocha, Janusz Łętocha, Szymon Przęczek,Konrad Firek, Dominik Zakrzyński, Kamil Surówka

4 miejsce - Przyszli maturzyści i poszli – Jan Betlej, Kamil Lelito, Jarosław Golonka, Dawid Ulman,Kacper Planta

5 miejsce - Orły Marszalika – Szymon Pajdzik, Dominik Śmietana,Tomasz Siatka,Piotr Pachacz,Łukasz Kowalczyk

Awantura AUU! – Filip Szlachetka, Kacper Moskal,Daniel Filipiec, Patryk Przęczek, Radek Borycki,Maciej Banik

Amarena – Szymon Zając, Daniel Maślerz, Jakub Wójtowicz, Piotr Wiechniak

Tekst i zdjęcia: mgr S. Przęczek


Dodała: AA
28/03/2018

zsp.edu.pl