Pomożesz bo możesz- Masz to w genach!

 

8 lutego 2018 r. w Małopolskiej Szkole Gościnności odbyła się akcja rejestracji potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych krwi i szpiku. Inspiracją do zorganizowana tego wydarzenia stała się potrzeba pomocy chorującym na ostrą białaczkę szpikową i chłoniaka limfoblastycznego.

Szpik kostny to najcenniejszy dar jaki możemy ofiarować innej osobie. Dzielenie się tym, co mamy w genach nic nas nie kosztuje i nie zagraża naszemu zdrowiu. Do zostania dawcą szpiku chcieliśmy przekonać społeczność szkolną i środowisko lokalne - mówiła mgr Renata Piekarz, jedna z inicjatorek akcji.

Celem przedsięwzięcia, organizowanego przez szkołę i Fundację DKMS, jest nie tylko rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych, ale i kampania edukacyjno-informacyjna o samej idei dawstwa oraz obalanie mitów związanych z oddawaniem szpiku - dodała mgr Agnieszka Borówka, druga z pomysłodawczyń akcji.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia, które nie wiąże się z wbijaniem w kręgosłup lecz wszystko odbywa się przez dwa wkucia dożylne i pobiera się komórki macierzyste z krwi obwodowej. To była dla naszych uczniów najistotniejsza informacja.

W celu wypromowania akcji nawiązano współpracę z Urzędem Miasta i Gminy Myślenice, Starostwem Powiatowym oraz z Parafią świętego Franciszka z Asyżu na myślenickim Zarabiu, które pomogły rozpowszechnić informacje o przedsięwzięciu. Ponadto na lekcjach zostały przeprowadzone kampanie informacyjne.

Na apel odpowiedziało  130 osób. Byli to uczniowie, nauczyciele oraz absolwenci Małopolskiej Szkoły Gościnności. Przybyli także rodzice uczniów jak i osoby z zewnątrz chcące kiedyś podzielić się swoim szpikiem z tzw. bliźniakiem genetycznym. Zaproszone lokalne media przeprowadzały wywiady i relacje telewizyjne, a wszystko po to, aby  edukować społeczeństwo.

Więcej o naszej akcji możesz przeczytać TUTAJ

Bardzo cieszymy się, że w naszej szkole została przeprowadzona kolejna akcja charytatywna, która pokazała empatię i zrozumienie idei bycia dla innych.

Tekst: Renata Piekarz
Zdjęcia: MSG

Dodała: AA
11/02/2018

zsp.edu.pl