Zaczęła się prędka, zmieszana rozmowa... - Dni Otwarte w Małopolskiej Szkole Gościnności

Brama na wciąż otwarta przechodniom ogłasza,
Że gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza.
/Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz /

14 marca 2018 r. w Małopolskiej Szkole Gościnności odbyły się Dni Otwarte, w czasie których gościliśmy w murach naszej placówki uczniów trzecich klas gimnazjalnych. Odwiedziło nas ponad 1100 osób z całego powiatu. Tytus jak zwykle zaskoczył swoją otwartością. Najmłodsi goście byli zachwyceni bardzo przyjazną atmosferą i licznymi atrakcjami przygotowanymi przez nauczycieli i uczniów ZSzP.

Gimnazjaliści mogli zobaczyć zarówno pracownie, w jakich uczą się licealiści, jak i również te przystosowane dla uczniów Technikum. Odwiedzili między innymi szkolną restaurację, gdzie poznali tajniki obsługi oraz mieli okazję nauczyć się techniki składania serwetek. Tam też zostały przedstawione wyróżnione prace konkursowe pod tytułem Stół pięknie nakryty w wykonaniu uczniów naszego Technikum. W kuchni młodzi ludzie mieli okazję zapoznać się z profesjonalnym wyposażeniem i nowoczesnym sprzętem, na którym odbywają się praktyki klas Technikum o profilu gastronomicznym. Zaprezentowano również internat wraz z zasadami jego funkcjonowania oraz pokoje, w jakich mieszkają uczniowie. Klasy hotelarskie zaprezentowały jednostki mieszkalne do ćwiczeń praktycznych, z którymi na co dzień mają do czynienia, podejmując się tym samym uwydatnienia wysokiego poziomu edukacji hotelarskiej w naszej placówce.

Gimnazjaliści zostali również zaznajomieni z salą patronacką ORBIS, która wywarła na nich duże wrażenie. Oprócz tego zostały wykonane prezentacje z zakresu baristyki, podczas których nasi bariści mieli okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami w tym zakresie. Na szkolnej auli odbyła się również prezentacja na temat funkcjonowania MSG oraz ogólnych zasad rekrutacji, którą wzbogacił występ szkolnego chóru.

Szczególną uwagę przykuwał pokaz zorganizowany przez Koło Pierwszej Pomocy, działające w ramach edukacji dla bezpieczeństwa. Goście mogli także zobaczyć galerię fotograficzną z najróżniejszych miejsc, jakie odwiedzili uczniowie naszej szkoły, zarówno podczas praktyk, jak i wycieczek tematycznych, cieszących się dużym zainteresowaniem. Gimnazjaliści chętnie słuchali o wspomnieniach uczniów z takich miejsc, jak Chiny, Majorka czy Węgry. Z dużym zainteresowaniem spotkała się wiadomość o udziale w corocznych Targach Turystycznych w Berlinie oraz współpracy z zagranicznymi krajami takimi jak Chiny, Francja, Austria czy Niemcy.

Gimnazjaliści zapoznali się z bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych tj. Szkolne Koło Turystyczne Gazda, Klub 8, Szlachetna Paczka czy Bank Żywności oraz z akcjami charytatywnymi organizowanymi we wcześniejszych latach (dawstwo szpiku, krwi czy włosów na peruki). Podczas zwiedzania budynku szkoły, uczniowie gimnazjów mieli do dyspozycji każdą salę lekcyjną, dzięki czemu mogli bliżej zaznajomić się z naszą codzienną działalnością, do jakiej należy również projekt o tytule Małopolska Chmura Edukacyjna, a więc innowacyjna propozycja przekazywania wiedzy oraz przybliżania osiągnięć naukowych uczelni wyższych przy wykorzystaniu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych.

Uczniowie z innych szkół mieli również okazję zobaczyć osiągnięcia naszych sportowców oraz uczestniczyć w pokazie tanecznym, zorganizowanym przez szkolny zespół cheerleaderski, który - jak mogliśmy usłyszeć - cieszył się szczególnym zainteresowaniem.

To tylko część tego, co oferuje Małopolska Szkoła Gościnności, a mimo to wachlarz atrakcji, jakie przygotowali nasi uczniowie, przekuł uwagę wielu gimnazjalistów. Pod koniec dnia, gdy Małopolską Szkołę Gościnności opuszczały ostatnie grupy zainteresowanych, na ich twarzach widniały pełne nadziei uśmiechy. Nasza szkoła jak zwykle spisała się na medal, robiąc ogromne wrażenie. Możemy śmiało przyznać, że ten dzień nie mógł być lepszy.

Tekst: Drab Aleksandra, Maniecka Lidia (3A), dr Elżbieta Kotarba
Zdjęcia: mgr M. Łapa

Dodała: AA
16/03/2018

zsp.edu.pl