Pomożesz? Bo możesz - masz to w genach! Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku w MSG

 

8 lutego w Małopolskiej Szkole Gościnności odbyła się akcja rejestracji potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych krwi i szpiku. Inspiracją do zorganizowania tego wydarzenia jest potrzeba pomocy chorującym na ostrą białaczkę szpikową i chłoniaka limfoblastycznego.

Szpik kostny to najcenniejszy dar jaki możemy ofiarować innej osobie. Dzielenie się tym, co mamy w genach nic nas nie kosztuje i nie zagraża naszemu zdrowiu. Do zostania dawcą szpiku chciałyśmy przekonać społeczność szkolną i środowisko lokalne - mówią pomysłodawczynie akcji szkolnej - panie Agnieszka Borówka i Renata Piekarz. Celem przedsięwzięcia, organizowanego przez szkołę i Fundację DKMS, jest nie tylko rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych, ale i kampania edukacyjno-informacyjna o samej idei dawstwa oraz obalanie mitów związanych z oddawaniem szpiku - dodają inicjatorki przedsięwzięcia.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia, które nie wiąże się z wbijaniem w kręgosłup lecz wszystko odbywa się przez dwa wkucia dożylne i pobiera się komórki macierzyste  z krwi obwodowej. To była dla naszych uczniów najistotniejsza informacja.

Została nawiązana współpraca z Urzędem Miasta i Gminy Myślenice , ze Starostwem Powiatowym oraz z Parafią świętego Franciszka z Asyżu na myślenickim Zarabiu. Te instytucje pomogły nam rozpowszechnić informacje o przedsięwzięciu. Ponadto na lekcjach zostały przeprowadzone kampanie informacyjne.

Na apel odpowiedziało  130 osób. Byli to uczniowie, nauczyciele oraz absolwenci Małopolskiej Szkoły Gościnności. Przybyli także rodzice uczniów jak i osoby z zewnątrz chcące kiedyś podzielić się swoim szpikiem z tzw. bliźniakiem genetycznym. Zaproszone lokalne media przeprowadzały wywiady i relacje telewizyjne, a wszystko po to, aby  edukować społeczeństwo.

Cytując za Dziennikiem Polskim   wypowiedź jednej z uczennic naszej szkoły obserwujemy wielką wrażliwość młodych ludzi na ideę daru z siebie dla kogoś innego:

Kilka lat temu miałam koleżankę, która chorowała na białaczkę i niestety zmarła. Już wtedy bardzo chciałam zarejestrować się w bazie, ale byłam niepełnoletnia. Postanowiłam, że zrobię to, kiedy tylko skończę 18 lat. Kilka miesięcy temu skończyłam i cieszę się, że szkoła ułatwiła mi rejestrację organizując tę akcję, bo mogłam to zrobić tu, na miejscu - mówi Kamila, uczennica III klasy Technikum. - Mam też kolegę, który od czterech lat walczy z chorobą.

Bardzo cieszymy się, że w naszej szkole została przeprowadzona kolejna akcja dobroczynna, która pokazała empatię i zrozumienie idei bycia dla innych.

Więcej o naszej akcji możecie dowiedzieć się TUTAJ i TUTAJ.

 

Tekst: Renata Piekarz
Zdjęcia: MSG/Renata Piekarz

Dodała:AA
11/02/2018

zsp.edu.pl