Krótko i na temat. Luty - podsumowanie działań w MSG

 

Dzień Kultury i Języka Polskiego. Ojczysty? Dodaj do ulubionych!

Dzień Kultury i Języka Polskiego został zorganizowany w naszej szkole po raz pierwszy, 26 lutego 2018 r..  Inicjatorką i pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia jest p. Katarzyna Żak, która w odpowiedzi na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  wraz z grupą zaprzyjaźnionych nauczycieli przygotowała program składający się z kilku części.
W ramach obchodów Szkolnego Dnia Kultury i Języka Polskiego odbył się wykład poświęcony etykiecie językowej, zajęcia warsztatowe dotyczące poprawnej polszczyzny, prezentacja grupy #No_Elo realizującej projekt w ramach ZzT oraz quiz z wiedzy o Polsce i jej kulturze. Uczniowie stworzyli również mural obrazujący różnorodność tematów i zagadnień związanych z Polską.

Cykl zajęć rozpoczynał wykład na temat etykiety językowej. Skierowany był głównie do uczniów klas maturalnych, którzy podczas majowej sesji egzaminacyjnej będą się zmagać z tego typu zagadnieniami  językowymi. W 45-minutowej prezentacji przedstawiono historię przemiany polskiego modelu etykiety językowej,  wskazano różne strategie grzeczności językowej, omówiono podstawowe grzecznościowe akty mowy oraz zasady etykiety językowej traktowanej jako gry.

Kolejne spotkanie poświecone było poprawności językowej. W czasie krótkiego wykładu reprezentanci różnch klas dowiedzieli się, z czego wynikają błędy językowe i dlaczego warto mówić poprawnie. Podczas tych zajęć uczestnicy mogli sprawdzić swoje kompetencje językowe rozwiązując test. Najlepsi okazali się: I miejsce:   1c - Jakub Hajdas, Radosław Zając, Anna Rywotycka, Zuzanna Szatan. II miejsce: 1a - Kamil Śmiłek, Filip Klimas, Monika Brzezicka, Agnieszka Gogół. III miejsce: 2t - Kacper Sołtys, Klaudia Mierzwa, Klaudia Fita, Patrycja Jabłońska.

Gościem zajęć warsztatowych była grupa  #No_Elo, która przeprowadziła dodatkowo krótką prezentację na temat slangu.

Ostatnim punktem programu był quiz z wiedzy o Polsce i jej kulturze otwarty dla wszystkich uczniów szkoły.  W zmaganiach quizowych wzięło udział 5 drużyn, najlepsi okazali się uczniowie z klasy 3t: Izabela Kozieł, Aleksandra Suder i Hubert Zawada, którzy uzyskali 85% trafności odpowiedzi.

Nietypowy sposób prezentacji zagadnień związanych z językiem polskim wzbudził duży entuzjazm wśród uczniów.  Mamy nadzieję, że Szkolny Dzień Kultury i Języka Polskiego wpisze się na stałe w tradycję szkoły.Okazało się przecież, że język polski można dodać do ulubionych!

Osoby odpowiedzialne: mgr K. Żak, mgr B. Firek, mgr A. Ambroży

Oprac.: AA
Grafika: www.nck.pl


 

Concierge - czyli jak sprostać wymaganiom gościa hotelowego.

Praca concierge, to praca, w której każdy dzień jest inny, tak, jak różne są wymagania i oczekiwania gości hotelowych.Herbata o północy, kwiaty dla ukochanej osoby, przejażdżka po mieście starym luksusowym samochodem, organizacja przyjęć i wyjść do teatru to zadania, którym na co dzień musi sprostać. Turyści odwiedzający Kraków i zatrzymujący się w Hotelu Galaxy mogą być spokojni. Niemal każda ich zachcianka zostanie spełniona. Pomoc w tej kwestii zapewnia hotelowym gościom concierge - Pani Iwona Wilkosz, która wraz z Panią Jolantą Zagórską odwiedziły naszą szkołę i spotkały się z młodzieżą. Wśród pytań zadawanych przez uczniów Technikum znalazły się m.in.te dotyczące zarobków concierge'a, cech charakteru, które powinna posiadać osoba na tym stanowisku, typów gości hotelowych. Spotkanie przygotowane przez panie - mgr J. Piechnik, mgr K.Chlebdę oraz mgr I.Ropicką zaowocowało perspektywą dalszej współpracy Jordan Group z Małopolską Szkołą Gościnności. W ramach kolejnego dużego wydarzenia organizowanego przez MSG jakim jest Konkurs Kulinarny "Smak Gościnności" jeden z szefów kuchni hotelu Galaxy zasili jury konkursowe.

Tekst: mgr Iwona Ropicka
Zdjęcia: MSG


 

Złudzenia puszczone z dymem. Sesja ekologiczna - zagrożenie smogiem.

7 lutego odbyła się w naszej szkole sesja ekologiczna dotycząca smogu. Działanie to zostało poprzedzone wykładami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach oraz spotkaniem z Panem R. Listwanem wicedyrektorem w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie Zagrożenie smogiem.


Wyniki konkursu:

I miejsce: Adrian Ponikowski, Kacper Suder, Marcin Rzęsista 1B
II miejsce: Katarzyna Maciaszek, Aniela Durlatka, Zuzanna Schaefer 1C
III miejsce: Nikola Szlachta, Roksana Szlachta, Magdalena Cież 1C

Zwycięska drużyna, wraz z klasą wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez Macieja Skinderewicza z Fundacji Otwarty Plan Kraków.

Organizatorami sesji ekologicznej byli nauczyciele biologii i geografii

Tekst: mgr S. Maślanka
Zdjęcia; MSG


 

MY TEŻ MAMY PROBLEMY!!!

Czas na kolejną odsłonę działań uczniowskich w ramach projektu Zwolnieni z Teorii. Grupa uczennic z naszej szkoły podjęła nielada wyzwanie. Nikola Szlachta, Barbara Kasperczyk, Martyna Żądło i Izabela Suder z klasy 1C wspólnie postanowiły zrobić coś dla swoich rówieśników, którzy sami nie są w stanie pokonać trudności. Na swoim Facebookowym profilu piszą: „Nasz projekt jest realizowany w ramach olimpiady ,,Zwolnieni z Teorii''. Ma na celu pomóc młodzieży, która boryka się z różnymi problemami.Udzielając wywiadu dla lokalnego czasopisma myslenicki.glos24 dookreśliły profil swojej działaności – Często nasze problemy nas przytłaczają. Wydobywa się z nas tylko niemy krzyk .„MTMP – My Też Mamy Problemy” – ma być odpowiedzią na potrzebę wsparcia. Choroby psychiczne, niska samoocena, kompleksy mają taką samą wagę, a osoby, które to spotyka, potrzebują pomocy. Chcemy być dla nich wsparciem i wyciągnąć w ich stronę pomocną dłoń.

W dalszej części artykułu o działalności MTMP możemy przeczytać, że projekt ma na celu pomóc młodzieży nękanej, wyzywanej i ośmieszanej przez rówieśników. Nie da się ukryć, że temat jest bardzo trudny. Mimo to dziewczęta się nie zniechęcają. Wręcz przeciwnie. Podjęły wyzwanie i robią wszystko, by pomóc nastolatkom, którzy niejednokrotnie nie mają nawet z kim porozmawiać.

Cały artykuł możesz przeczytać TUTAJ

Masz problem? Napisz! MTMP na pewno zrobi wszystko by Ci pomóc! 

https://www.facebook.com/pg/mytezmamyproblem/about/?ref=page_internal

Oprac.: AA za myslenicki.glos24
Grafika: MTMP


Grune Woche 2018 oraz Wrocław

Bogatą ofertę z zakresu gastronomi i turystyki młodzież nasze szkoły mogła zobaczyć uczestnicząc w największych na świecie targach żywności, rolnictwa i ogrodnictwa - Gune Woche w Berlinie.
Na targach można było się zapoznać ze specjalnościami regionalnymi, artykułami ekologicznymi oraz luksusowymi. Zakres imprezy obejmował również ogrodnictwo, hodowlę zwierząt, myślistwo i wędkarstwo. Część wystawy poświęcona była również sprzętowi kuchennemu, wyposażeniu kuchni i akcesoriom technicznym dla gospodarstw domowych.
Zakończeniem pobytu w Berlinie, był krótki spacer po mieście, w okolicach Bramy Brandenburskiej i Bundestagu.

Wyjazd do Berlina na targi Grune Woche zostały połączony ze zwiedzaniem Wrocławia. Mieliśmy okazję zobaczyć Panoramę Racławicką - jedyne w Polsce tego typu malowidło przestrzenne o wymiarach 15-114 metrów! Spacer po starówce wrocławskiej, przybliżył nam dzieje miasta, również te dość współczesne związane z ... krasnoludkami. Kończąc zwiedzanie Wrocławia myliśmy również okazję zobaczyć Halę 100-lecia - obiekt wpisany na Listę UNESCO. Jest to niezwykły budynek, wybudowany na początku XX wieku - niezwykły z uwagi na materiał użyty do budowy - żelbet. W tamtych czasach było to rozwiązanie bardzo nowatorskie, a kopuła mająca 65 metrów rozpiętości długo pozostawała największą konstrukcją tego typu na świecie.

Wiele atrakcji, duża intensywność zwiedzania, lekkie zmęczenie - tak w kilku słowach można by było podsumować wyjazd. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu.

Organizatorzy wyjazdu: mgr S. Maślanka,mgr  W. Pałka, mgr K. Chlebda, mgr I. Surowiec

Tekst i zdjęcia: mgr S. Maślanka

 

Dodała:AA
03/03/2018

zsp.edu.pl