Globalne ocieplenie w MSG - styczeń miesiącem gorących serc!

 „Małopolska Szkoła Gości!” – kulturowy tygiel

W ramach spotkań z cyklu „Małopolska Szkoła Gości!” w styczniu odbyły się dwa ważne dla społeczności szkolnej wydarzenia.


 Algieria na talerzu – kultura ponad podziałami

Pierwsze z tych spotkań miało charakter warsztatów kulinarno – kulturowych. Naszymi gośćmi byli profesor Jean Novak z Uniwersytetu Stanowego w San Jose w Stanach Zjednoczonych zajmująca się między innymi wielokulturowością oraz Houari Choucha, wieloletni pracownik socjalny na codzień opiekujący się uchodźcami - Algierczyk z pochodzenia mieszkający na stałe we Francji.

Ciekawym może się wydawać fakt, że do spotkania tych dwóch odmiennych osobowości, prezentujących różne kręgi kulturowe doszło właśnie tutaj, w Myślenicach, przy okazji Małopolskich Spotkań z Folklorem i zaowocowało wspaniałą lekcją kultury dla uczniów naszej szkoły.

Młodzież MSG w rzeczowym wykładzie przygotowanym przez prof. J.Novak poznała fakty związane z emigracją do Europy, historią Algierii, jej szeroko rozumianą kulturą, by następnie nowo przyswojoną wiedzę wykorzystać praktycznie podczas warsztatów tanecznych oraz kulinarnych prowadzonych przez Houariego Choucha. Punktem kulminacyjnym spotkania było wspólne przygotowanie posiłku – tradycyjnego algierskiego couscous z jagnięciną.

Cel został osiągnięty – młodzież opuściła szkolną restaurację „Stara kotłownia”, gdzie odbywały się warsztaty z głowami otwartymi na inność i różnorodność, świadoma wagi kultywowania tradycji narodowych i dbania o dziedzictwo niematerialne.

Tekst: AA
Zdjęcia: MSG


 Praca i pasja czarno na białym

Kolejnym istotnym wydarzeniem w ramach „Małopolska Szkoła Gości” było spotkanie z Wojciechem Kogutem - Guest Experience Manager z AccorHotels. Jako przedstawiciel branży hotelarskiej, którego codzienną pracą jest dbanie o wysokość świadczonych przez hotel usług i badanie poziomu zadowolenia gości hotelowych, pan Kogut okazał się skarbnicą wiedzy praktycznej dla uczniów wiążących swą przyszłość właśnie z tą branżą.

Momentem szczególnie ciekawym dla uczniów była część wykładu poświęcona  zagrożeniom wynikającym z ogólnego dostępu do social mediów. Jako Guest Experience Manager hotelu należącego  do największej sieci hoteli w Polsce, pan Kogut zwrócił uwagę, że Facebook, Twitter, czy Snapchat są niezwykle przydatnymi narzędziami w kreowaniu pozytywnego wizerunku hotelu, ale należy się z nimi umiejętnie obchodzić, by nie spowodowały skutku odwrotnego i nie zepsuły konsekwentnie i długotrwale budowanej dobrej reputacji hotelu.

Wykładowi Wojciecha Koguta towarzyszyła wystawa jego fotografii przygotowana przez uczennice klasy 1A (Magdalena Biela, Agnieszka Gogól, Julia Kozak, Emilia Mika, Aleksandra Siedlecka) działające w „Krok w przyszłość” w ramach projektu „Zwolnieni z teorii”. Dziewczęta postarały się, aby przy okazji spotkania z panem Kogutem wyeksponować to, co dla wszystkich ludzi sukcesu najważniejsze, czyli równowagę między pracą zawodową, a życiem prywatnym, między obowiązkami, a pasją. Wojciech Kogut jest przecież nie tylko hotelarzem, ale również doskonałym fotografikiem, łowcą ulotnych momentów zatrzymanych w pięknych kadrach.

Tekst: AA
Zdjęcia: MSG/ Wojciech Kogut


 Reszty nie trzeba! – szkolne działania charytatywne


 Nawrzucaliśmy Owsiakowi i my!

Finał 26 Edycji  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w niedzielę 14 stycznia. W dniu finału w Polsce zebrano kwotę 81 423 542 zł, co oznacza przebicie zeszłorocznego rekordu, który wynosił 62 miliony. Oficjalną całkowitą kwotę poznamy jednak dopiero w marcu, po podliczeniu pieniędzy z aukcji i zbiórek internetowych.

Sztab WOŚP w Myślenicach zebrał 133 187,81 zł.  (kwota orientacyjna), tym samym padł kolejny rekord. Tradycyjnie nasi uczniowie dołożyli do tej kwoty swoją cegiełkę. W tym roku akcja dla WOŚP rozpoczęła się w szkole wcześniej, Samorząd Uczniowski zorganizował bowiem kiermasz ciast i ciasteczek, których można było skosztować w zamian za wsparcie dla Orkiestry.

W niedzielę wytrwale zbierali pieniądze do kolorowych puszek Wolontariusze, którymi w tym roku zostali:

Emilia Hajdas 1c

Zuzanna Schaefer 1c

Aniela Durlatka 1c

Agnieszka Biela 1c

Gabriela Paszkowska 1c

Mikołaj Turczyniak 1c

Andrzej Sala 1c

Radosław Zając 1c

Iga Piechowska 2b

Alicja Bicz 2b

Aleksandra Pieron 2b

Natalia Bosak 2b

Serdecznie dziękujemy uczniom wielkich serc, którzy pokazali, że wspierają  inicjatywy podejmowane dla dobra drugiego człowieka!

Podziękowania kierujemy również dla opiekunów: Barbary Firek, Agnieszki Borówki, Macieja Łętochy.

Gratulujemy ! Niechaj Orkiestra WOŚP gra do końca świata i jeden dzień dłużej! Sie ma!

Tekst: B. Firek
Zdjęcia: A. Borówka


 Do ostatniej kropli krwi – akcja krwiodawstwa w Tytusie

Tegoroczna edycja akcji krwiodawstwa „Twoja krew, moje życie” przeprowadzana w ramach kampanii „Kropla dla życia” obyła się 9 stycznia 2018 r.  Zgromadziła aż 70 osób chętnych do oddania krwi. Niestety okazało się, że nie wszyscy przeszli pierwszą weryfikację (48 osób zostało dopuszczonych do dalszego etapu) i ostatecznie krew oddało 29 osób. Powodem ograniczenia liczby oddających krew było głównie osłabienie organizmu i anemia, co jest wskazówką dla wszystkich, że aby móc zadbać o innych, najpierw musimy nauczyć się dbać o siebie. Wszystkim należą się jednak wielkie podziękowania za podjęcie wyzwania i szczerą chęć oddania cząstki siebie, by ratować innym życie.

Klasy uczestniczące w akcji:
Klasa 3D - 7 osób
Klasa 3B - 5 osób
Klasa 3T - 4 osoby
Klasa 3G - 3 osoby
Klasa 4G - 3 osoby
Klasa 3C - 2 osoby
Klasa 3H - 2 osoby
Klasa 3A - 1 osoba

Oprac. AA
Zdjęcia: Kropla dla życia


 MSG bastionem intelektualnych zmagań


 Olimpiada Wiedzy o Turystyce

 

4 stycznia 2018 roku w Małopolska Szkoł Gościnności była gospodarzem piątej, jubileuszowej edycji Olimpiady Wiedzy o Turystyce, która realizowana jest pod hasłem „Turystyka folklorystyczna – barwy regionu”. Ma ona na celu zainteresowanie uczestników dziedzictwem kulturowym regionu, z którego się wywodzą, zainteresowanie ich własnymi „korzeniami” poprzez poznanie, kontakt z rdzennymi mieszkańcami i ich kulturą oraz aktywne i świadome uczestnictwo w życiu kulturalnym, a także popularyzowanie lokalnej sztuki, muzyki, gwary, rzemiosła, tańca, zwyczajów, obrzędów itp. W etapie okręgowym organizowanym przez Małopolską Szkołę Gościnności wzięło udział 24 uczestników w tym 2 z naszej szkoły- Stanisław Gorzelany z klasy 3 T oraz Katarzyna Wielgus z klasy 4T.

Kolejnym etapem olimpiady będą finałowe zmagania na Uniwersytecie Łódzkim.  Zadaniem uczestników podczas etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Turystyce będzie zaprezentowanie zasobów i walorów kulturowych swojego regionu, a także lokalnych produktów i atrakcji turystycznych z zakresu kultury ludowej. Zasoby kultury ludowej stanowią zarówno materialne, jak i niematerialne (folklor) elementy jej dziedzictwa. Naszym reprezentantom życzymy przejścia do finału.

Tekst: J. Piechnik
Zdjęcia: MSG


 “Z Dobrą Nowiną przez życie”

 

Małopolska Szkoła Gościnności w tym roku po raz pierwszy była także  gospodarzem Biblijnego Konkursu Tematycznego skierowanego do uczniów szkół podstawowych.  Konkurs zorganizowany został przez Małopolskiego Kuratora Oświaty, współorganizatorami Konkursu są Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Patronat nad Konkursem sprawują: Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski - Metropolita Krakowski oraz Ksiądz Biskup Andrzej Jeż - Biskup Tarnowski. Instytucją wspierającą organizację Konkursu  z ramienia Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie jest  Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Tematem przewodnim konkursu jest hasło ,,Z Dobrą Nowiną przez życie". W etapie rejonowym konkursu w naszej szkole udział wzięło w sumie 160 uczestników z powiatu myślenickiego, a sprawnym przebiegiem konkursowych zmagań koordynował ks. Sławomir Kowalski z Bysiny we współpracy ze szkolnymi katechetami.

Mamy nadzieję, że rywaliazcja konkursowa przyniosła uczestnikom moc wrażeń i i zwieńczona zostanie dobrą nowiną dla wszystkich!

Tekst:AA
Zdjęcia: MSG


 „Zwolnieni Z Teorii” w praktyce rosną w siłę – styczniowa kumulacja energii


 Nie od dzisiaj wiadomo, że zwolenników działań praktycznych jest zawsze mniej niż teoretyzujących myślicieli. Społeczność uczniowska MSG zdaje się jednak przeczyć i tej teorii. W ramach przywołanego powyżej projektu działają w naszej szkole przynajmniej trzy grupy uczniowskie, aktywnie praktykujące w różnych dziedzinach - #No ello, Krok w przszłość oraz Czas na interakcję.

 


 

Projekt #No_Elo realizowany jest przez uczniów pierwszej klasy liceum Małopolskiej Szkoły Gościnności. Zespół projektowy składa się z sześciu uczniów: Natalia Oleksińska, Julia Kania, Filip Płoskonka, Kacper Suder, Marcin Rzęsista wraz z ich liderką, Magdaleną Kurek.  #No_Elo jest projektem realizowanym w ramach platformy "Zwolnieni Z Teorii". Cały projekt opiera się na problemie slangu młodzieżowego oraz coraz rzadszej rozmowy twarzą w twarz. Uczniowie starają się zmniejszyć problem rozpowszechniającego wśród młodzieży slangu i rozmów przez urządzenia mobilne. Prowadzą stronę na facebooku, gdzie  codziennie publikują ciekawe posty związane z tematyką projektu. Zajmują się również ciągle rozwijającą się stroną internetową oraz prowadzeniem profilu na instagramie. Niedługo planują również założenie kanału na youtube, gdzie będą publikować różne filmiki na temat młodzieżowego slangu. Uczniowie cieszą się dużą aktywnością osób na ich stronie na facebooku, gdzie mają już prawie 600 polubień. Do sukcesów tej ekipy należy również artykuł o projekcie w "Gazecie Myślenickiej", który możesz przeczytać TUTAJ


 

Z kolei na stronie fejsbukowej grupy „Krok w przyszłość” (Magdalena Biela, Agnieszka Gogól, Julia Kozak, Emilia Mika, Aleksandra Siedlecka ) możemy przeczytać, że myślenie o przyszłej pracy jest już konieczne na etapie szkoły. Młodzi ludzie stają przed wyborem kolejnego etapu kształcenia . Myśląc poważnie o swojej karierze zawodowej podejmują decyzję biorąc pod uwagę nie tylko swoje zainteresowania ale i perspektywy jakie daje im ukończenie konkretnego kierunku studiów .
Projekt „Krok w przyszłość” ma na celu pomoc młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia. Wskazanie trendów rynku pracy , nowych i deficytowych oraz zawodów umiejętności , których oczekują od absolwentów pracodawcy. Chcemy również dostarczyć im narzędzi do rozpoznania własnych predyspozycji , zainteresowań co ułatwi im planowanie swojej kariery zawodowej.


 

„Czas na interakcję”  - najmniejsza liczebnie grupa (Patrycja Woś, Zuzia Baran, Krystian Spórna, Magdalena Obajtek) ma natomiast na celu promocję różnych form aktywnego spędzania czasu. Grupa pragnie pokazać i zainteresować szeroką rzeszę odbiorców ciekawymi wydarzeniami w okolicy Myślenic. Na pewno udało im się zainteresować swoją działanością lokalne media, o czym można przeczytać TUTAJ.

Gratulacje dla mentorów – p. Jolanty Turek i p. Krzysztofa Heroda za umiejętne motywowanie i wytyczanie właściwych ścieżek młodym ludziom.

Oprac. AA


 

Dodała: AA
01/02/2018

zsp.edu.pl