Gorący grudzień w MSG

 Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli...
- grudniowe akcje charytatywne i społeczne MSG


 Szlachetne spotkanie na szczycie.

W dniu 09.12.2017 dostarczyliśmy Szlachetną Paczkę do rodziny w Sieniawie- Gmina Raba Wyżna.  Wcześniej w klasach i wśród nauczycieli  prowadziliśmy dobrowolną zbiórkę pieniędzy, żywności i ubrań na potrzeby rodziny.  W sumie zebraliśmy 3000 zł, wózek dla dziecka wraz z nosidełkiem i spacerówką  oraz ubranka dziecięce, artykuły żywnościowe i pielęgnacyjne.  Z zebranych pieniędzy zakupiliśmy pralkę automatyczną, kurtki i obuwie zimowe, odżywki dla dzieci, pampersy, kremy i emulsję dla niemowląt, proszki do prania,  chemię gospodarczą , żywność– czyli artykuły potrzebne do życia i prowadzenia domu.

Na miejscu okazało się, że dom jest położony na wzgórzu, a z powodu dużego śniegu,  wyjazd samochodami do samego domostwa stał się niemożliwy. Chłopcy: Damian Mistarz, Kacper Duch (4H) oraz Kuba Kruczek i Artur Rapacz( 3B), a także nauczyciele - pan Szymon Przęczek  wraz z paniami Renatą Piekarz i Agnieszką Borówką na własnych placach wynieśli paczki na górkę, na której jest położony dom potrzebującej rodziny.

Na miejscu zastaliśmy Panią Bernadettę z dwójką malutkich dzieci- 5 letnią Nikolą i miesięczną Zosią. Matka z  dziećmi żyje w bardzo skromnych warunkach. Dom jest czyściutki,  ogrzewany piecem typu „koza”, ale dzieci są bardzo ubogo ubrane.  Pani Bernadetta nie spodziewała się tak obfitej pomocy, nie obyło się bez łez i wzruszeń. Również starsza córka była zaskoczona ilością podarunków. Mała Nikola najbardziej jednak ucieszyła się z sukieneczek i różnych kolorowych ciuszków, w które teraz będzie się mogła  ubierać, chodząc  do przedszkola.

Mama dziewczynek była bardzo przejęta i  niezmiernie wdzięczna. Powiedziała że nie spodziewała się aż takiej pomocy. Myślała, że dostanie  zaledwie kilka paczek,  a otrzymała 13 kartonów wypełnionych różnymi potrzebnymi rzeczami oraz wymarzoną pralkę.

Bardzo dziękujemy Wszystkim Darczyńcom.  Bądźcie pewni , że Wasza pomoc trafiła we właściwe ręce. Dziękujemy !

A takie słowa wdzięczności otrzymaliśmy jeszcze przez FB od Pani Bernadetty:

„Witam! Dziś nas Pani odwiedziła w Sieniawie. Zapomniałam  Państwa zapytać o  jakiś  kontakt, ale szukałam i w końcu znalazłam Panią. Chciałam ogromnie, z całego serca podziękować za zaangażowanie i pomoc. Jest to ogromne wsparcie zwłaszcza w tym okresie przedświątecznym. Nigdy nie zdołam się odwdzięczyć. Paczki są przecudne. Naprawdę dziękuję ogromnie w imieniu swoim i córek. Starsza powiedziała, że nigdy Was nie zapomni- ja również.  Obcy kompletnie ludzie okazali tyle serducha, że żadnymi słowami nie zdołam  wyrazić swojej wdzięczności. Jeszcze raz dziękuję i życzę wszystkim zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt  Bożego Narodzenia.   Super,  że są ludzie o takim serduchu. Czasem człowiek od obcych otrzyma więcej pomocy ni z od bliskich. My jesteśmy przeszczęśliwe. Pozdrawiam ‘’

Tekst i zdjęcia: R. PiekarzListy do (M).... Ministra Sprawiedliwości w Turcji.
Amnesty International wnaszej szkole.

W piątek 8 grudnia po raz pierwszy w historii szkoły wzięliśmy udział w akcji "Maraton Pisania Listów", organizowana w ramach Międzynarodowego Dnia Praw człowieka, który przypada na  10 grudnia każdego roku, z inicjatywy organizacji Amnesty International, która zajmuje się wspieraniem ludzi na całym świecie w obronie przestrzegania praw człowieka.

Celem przedsięwzięcia było  napisanie jak największej ilości listów w obronie konkretnych osób. Szkoła wybrała osoby, których prawa człowieka zostały złamane w Turcji.  - tzw. "10 ze Stambułu", to osoby, które poświęciły  swoje życie w obronie praw innych, a sami otrzymali  zarzuty o członkostwo w organizacji terrorystycznej, są przetrzymywani w areszcie. Listy adresowane były do tureckiego Ministra Sprawiedliwości do zaprzestania prześladowania i aresztowania obrońców praw człowieka.Do akcji przyłączyły się klasy : 1b, 2c, 2k, 3b, 2t, 2h oraz ochotnicy z całej szkoły i grono pedagogiczne. W sumie napisaliśmy 270 listów, a przebieg wydarzenia relacjonowaliśmy na bieżąco na Snapchacie oraz na stronie szkolnym Facebook-u.              

Była to pierwsza, ale nie ostania taka akcja. W przyszłym roku zamierzamy znów przyłączyć do tej szczytnej inicjatywy "- Napisz list- zmień życie".

Wszystkim  tym, którzy napisali list i zdecydowali się przyłączyć do akcji w obronie praw człowieka, serdecznie dziękujemy ! – organizator akcji mgr Joanna Jędrzejowska – Opioła i wolontariusze z klasy 2k, 2c, 2a .

Tekst i zdjęcia; J. Jędrzejowska - Opioła

 


 Rekordowa Zbiórka Żywności! Bankowy sukces.

Okres przedświąteczny to czas kiedy wzmaga się działalność dobroczynna i charytatywna. Od wielu lat również społeczność naszej szkoły włącza się w to szczytne zadanie poprzez współpracę z Bankiem Żywności.

W dniach 1 i 2 grudnia ponad siedemdziesięciu wolontariuszy wzięło udział w Zbiórce Żywności. Niezmiernie cieszymy się z faktu, iż udało nam się zebrać w tej akcji ok. 1150 kg produktów spożywczych, głównie cukru, makaronu, konserw i słodyczy. Nigdy nie udało nam się zebrać jeszcze tak dużo J. Całość zebranej Żywności przekazana zostanie w najbliższym czasie rodzinom potrzebującym związanym z naszą szkołą.

Wszystkim Wolontariuszom składamy podziękowania za udział w akcji.

Za współorganizację dziękuję p. W. Zając oraz p. J. Gogól-Piotrowska

Tekst i zdjęcia: S. MaślankaStawiamy Laurę na nogi!


 Dnia 18 XII 2017 r w MSG Samorząd Uczniowski wspólnie z podopiecznymi p. Krzysztofa Heroda z projektu "Działaj sercem" poprowadzili zbiórkę pieniędzy dla Laury z Krzyszkowic, zmagającej się z wysokim napięciem mięśniowym w nogach, które uniemożliwia jej samodzielne chodzenie.Jedyny ratunek to operacja, którą można przeprowadzić w Stanach Zjednoczonych.

Udało nam się zebrać 1041,50 zł..
Podziękowania dla młodzieży i nauczycieli MSG

Tekst: A. Borówka
Zdjęcia: "Działaj sercem"Daj odbiorcom jakość, to najlepszy rodzaj reklamy! -
działania promocyjne MSG


Obsługa wysokich lotów!

11 grudnia w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyła się Uroczysta Gala Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich- FIO Małopolska Lokalnie, organizowana przez Krystiana Stopkę. FIO Małopolska Lokalnie jest programem wsparcia skierowanym do młodych, pozarządowych, grup nieformalnych i grup samopomocowych działających na terenie województwa małopolskiego. Powstał z inicjatywy czterech organizacji pozarządowych: Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych, Stowarzyszenia Forum Oświatowe Klucze, Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS oraz Babiogórskiego Stowarzyszenia Zielona Linia. Małopolska Szkoła Gościnności uświetniła Galę cateringiem przygotowanym przez młodzież pierwszej klasy gastronomicznej, panią Barbarę Latochę oraz panią Annę Stasik. Obsługą podczas Gali zajęły się Sandra Soldatova z klasy 3T, Nikola Kubala z klasy 1G, Sergiusz Nesterenko z 2H, panie Agata Michalec oraz Justyna Piechnik. O oprawę muzyczną zadbała Żaneta Łabudzka - aktorka i piosenkarka.

 Tekst; J. Piechnik
Zdjęcia: Agnieszka Ożga - Woźnica


Egzamin przedświąteczny zdany na 6!

Uczniowie i uczennice pierwszej i drugiej klasy gastronomicznej Technikum Turystyczno - Gastronomicznego reprezentowali Małopolską Szkołę Gościnności podczas warsztatów kulinarnych finalistki konkursu "Bake off Ale Ciacho!" Sylwii Bała, które odbyły się w Galerii Myślenickiej podczas przedświątecznego weekendu.

Około 1000 pierników zostało upieczonych wg przepisu Pani Sylwii i udekorowanych przez dzieci, młodzież i dorosłych - uczestników warsztatów. Każdy mógł puścić wodze fantazji artystycznej i udekorować pierniki wg gustu i na wiele sposobów. Warsztaty pękały w szwach, zagościła iście świąteczna atmosfera, a zapach pieczonych pierników roznosił się po całej galerii przyciągając uwagę innych.

Pięcioro uczniów z MSG asystowało Pani Sylwii od czasu wyrobu ciasta, aż po udekorowanie ich barwnymi dodatkami w Galerii. - Ich pomoc i zaangażowanie było ogromne, pomimo tego że to dopiero ich początek przygody z gastronomią - oceniła Pani Sylwia.

Kilkadziesiąt osób skorzystało z warsztatów, co przerosło oczekiwania organizatorów. Nasi uczniowie nie tylko poznali tajniki wypieku i dekoracji pierników, ale sami wczuli się w rolę opiekunów, instruktorów oraz autorytetów dla dzieci. Oprócz tego pomagali w wypieku pierników oraz organizowali stanowiska pracy dla uczestników. Wykazali się pracowitości i zmysłem organizacyjnym. Mamy prawdziwych pasjonatów cukiernictwa i być może godnych następców Pani Sylwii Bały.

Wydarzenie z innej perspektywy - Dziennik Polski o dekorowaniu pierników.

Tekst i zdjęcia: J. Róg


 


 A może turystyka konna?

Uczniowie I klasy Technikum Turystyczno- Gastronomicznego mieli okazję zwiedzić klub jeździecki „Bór” w Toporzysku k. Jordanowa. W ramach wizyty studyjnej młodzież obejrzała ujeżdżalnie, stajnie z końmi, a przede wszystkim poznała podstawy hipoterapii i obserwowała jak pracuje się z pacjentami podczas hipoterapii.

Turystyka konna i często równolegle prowadzona hipoterapia to kierunki, które szybko się rozwijają w Małopolsce, stąd też uwaga skierowana przez klasy turystyczne akurat na ten segment turystyki, który może być przydatny w kształceniu i rozwoju zawodowym w obszarze turystyki. Małopolska pod względem turystyki konnej prężnie się rozwija, co widać doskonale po ilościach nowych stadnin i klubów jeździeckich. To pierwsze tego typu spotkanie i prawdopodobnie nie ostatnie, bo zainteresowanie młodzieży wizytą i szkoleniem było duże, co sugeruje chęć odbycia kolejnej wizyty i poszerzenia wiedzy związanej z tematyką jeździectwa i turystyki konnej.

Tekst: J. Róg
Grafika: 123rf


 Lepszy przykład niż wykład?
Goście specjalni MSG o teorii  i praktyce nurtujących zagadnień.


 SMOG WAWELSKI, czyli o zanieczyszczeniu powietrza w Małopolsce słów kilka

Dnia 04.12.2017r. uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w specjalnym spotkaniu dotyczącym smogu. Gościem specjalnym był Zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska - Ryszard Listwan, który udzielił nam cennego wykładu.

Od dawna wiemy, jaki wpływ na nasze zdrowie ma zła jakość powietrza. W związku z sezonem grzewczym, problem ten narasta, gdyż wdychamy więcej toksycznych substancji. Są to m.in. związki rakotwórcze, mutagenne, zwiększające bezpłodność, także wywołujące alergie.

Chcąc  zapewnić odpowiednie standardy jakości środowiska, powinniśmy zwiększać świadomość społeczeństwa w tym temacie. By uzyskać widoczne efekty, powinniśmy przede wszystkim wymienić tradycyjne kotły, piece, kominki na te spełniające wymogi piątej klasy emisji zanieczyszczeń. Jest to kosztowny krok, ale niejednokrotnie można starać się o wysokie dofinansowanie. Jedną z instytucji, która się tym zajmuje jest właśnie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, którego głównym celem jest egzekwowanie przestrzegania przepisów z zakresu ochrony środowiska. Dzięki podjętym działaniom dało się już, w widoczny sposób, poprawić jakość powietrza w okolicach Tarnowa i Gorlic.

Podsumowując. Zachęcajmy ludzi do aktywnego działania na rzecz ochrony środowiska oraz informujmy o występujących zagrożeniach. Dzięki chęciom i współpracy możemy osiągnąć sukces i zmniejszyć zagrożenie smogowe.

 

Tekst: Barbara Śliwa kl. 2K
Grafika: 123rf

Zespół Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych, przypomina o szkolnym konkursie „Zagrożenie smogiem”. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas pierwszych LO i Technikum.


Celebrating the Holiday Season in the USA.
Profesor Jean Marie Novak niecodziennie o Bożym Narodzeniu za wielką wodą.

Pomimo że zakres jej profesjonalnych zainteresowań jest zupełnie odległy od poruszanego w czasie grudniowego spotkania tematu, specjalista od zaburzeń mowy i przyswajania języka Uniwersytetu Stanowego San Jose w Kalifornii, profesor Jean Marie Novak podzieliła się z uczniami MSG osobistymi refleksjami na temat Bożego Narodzenia w USA.

W swoim wykładzie prof. Novak zarysowała różnice w sposobie spędzania Świąt przez Polaków i Amerykanów. Zaznaczyła, że świąteczna atmosfera rozpoczyna się w USA dużo wcześniej, bo tuż po Thanksgiving pod koniec listopada, ale równocześnie kończy się wraz z rozebraniem choinki już 26 grudnia.

Spośród wielu różnych kwestii związanych ze świętowaniem, profesor Novak zwróciła uwagę na komercyjny charakter Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych. Oprócz kupowania prezentów, Amerykanie lubią spędzać Święta przed telewizorem oglądając wszelkie sportowe wydarzenia i kolorowe parady bożonarodzeniowe.

Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewem tradycyjnej amerykańskiej piosenki "12 days of Christmas" i wprowadziło wszystkich uczestników w iście świąteczny nastrój!

Tekst: A. Ambroży
Zdjęcia: MSG


 Chmury zakrywają szczyt tylko dla tych, którzy są na dole? Patrzymy z góry!
Grudniowe sukcesy uczniów MSG


Powiatowa Licealiada w Piłce Siatkowej

W tym roku szkolnym zawody Powiatowej Licealiady w Piłce Siatkowej odbywały się w naszej szkole 5 i 7 grudnia 2017.
5 grudnia 2017. Reprezentacja dziewcząt zajęła 1 miejsce pokonując w zaciętym pojedynku I LO w Myślenicach (2:1),  ZS Dobczyce (2:0) i ZSTE Myślenice (2:1).

Poziom zawodów był wysoki i wyrównany, tym bardziej cieszy zwycięstwo. Następnym etapem będzie turniej rejonowy, który odbędzie się w marcu 2018.

Skład zwycięskiego zespołu:

Daria Kędziora 3D – kapitan
Natalia Sraga 4T
Katarzyna Suder 2A
Martyna Wincenciak 2T
Ewa Zięba 2T
Aleksandra Kozak 2T
Kinga Hęcińska 1C
Justyna Kurek 3D
Anna Hanusiak 2G

Zespół przygotowała – Elżbieta Gablankowska

7 grudnia 2017. rywalizowali chłopcy. Reprezentacja naszej szkoły zajęła 4 miejsce.

Tekst i zdjęcia: W. Gablankowski


Olimpiada Wiedzy o III RP

9 grudnia uczniowie naszej szkoły brali udział w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o III RP. Damian Nosidlak z kl. III a uzyskał 3 miejsce i tytuł laureata etapu okręgowego, Kinga Stankowicz również z kl. III a uzyskała wyróżnienie zajmując 6 miejsce. Uczniowie będą reprezentowali nasze województwo na etapie centralnym Olimpiady

Opiekun:Halina Mazur

 


 Olimpiada Wiedzy o UE

16 grudnia w Olkuszu odbył się etap okręgowy Olimpiady Wiedzy o UE. Uczeń naszej szkoły Dawid Kalinowski zajął 1 miejsce i uzyskał tytuł laureata etapu okręgowego. Będzie reprezentował nasze województwo na etapie ogólnopolskim. Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia .

Opiekun - Halina Mazur.


 VI Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Myślenickiego

12. grudnia 2017r. w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbyła się VI edycja Powiatowego Przeglądu. Dał on możliwość odkrycia nowych talentów wśród uczestników, którzy mogli podzielić się swoją pasją z szerszym gronem odbiorców.
Organizatorem akcji był Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, natomiast honorowy patronat sprawował Starosta Myślenicki - pan Józef Tomal.

Młodzież mogła zaprezentować się w następujących kategoriach:

- muzyka: soliści oraz zespoły - wokalne, wokalno-instrumentalne
- taniec: towarzyski, nowoczesny, balet
- teatr

Jury obradowało w składzie:
- pani Natalia Hodurek
- pan Adrian Bochnacki
- pan Zbigniew Morawski

W tym roku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły - aż 34 reprezentantów MSG wystąpiło na scenie MOKiS-u.

Oto lista nagrodzonych wykonawców:

W kategorii MUZYKA - zespoły:
- III nagroda - zespół 4 LIBRE

W kategorii MUZYKA - soliści:
- II nagroda - Natalia Szymska
- II nagroda - Gabriela Paszkowska
- III nagroda - Dominik Sikora i Gabriela Braś
- wyróżnienie - Weronika Nalepa

W kategorii TANIEC
- II nagroda - TYTUS czyli nasze cheerleaderki

W kategorii TEATR
- Nagroda Specjalna za kreację aktorską - grupa DRAMATY

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Tekst: M. Pankalla i W. Dudziak.
Zdjęcia: MSG


Świąteczny deser bożonarodzeniowy - szkolny konkurs gastronomiczny

6 grudnia 2017 roku był w Małopolskiej Szkole Gościnności był dniem szczególnym.  Atmosferze mikołajkowej zabawy towarzyszyła  świąteczna woń goździków ,  cynamonu, skórek pomarańczy i cytryn, aromat imbiru, kardamonu, pieprzu,  gałki muszkatołowej i suszonych śliwek.  W  pracowniach gastronomicznych odbywała się przedświąteczna bieganina  z wyraźną nutą rywalizacji. Do SZKOLNEGO KONKURSU NA DESER BOŻONARODZENIOWY zgłosiło się 12 uczestników. Ich zadaniem było przygotowanie i podanie deseru, który smakuje, wygląda i pachnie świętami.  

Honorowy patronat nad konkursem objął  Dyrektor  ZSP MSG Jerzy Niedenthal oraz Samorząd ZSP MSG. Chociaż poziom był bardzo wysoki i wyrównany - uczestnicy zadziwiali kreatywnością , niebanalnym połączeniem smaków i przywiązaniem do tradycji , to Jury musiało dokonać oceny i wyłonić zwycięzców. I miejsce zdobyła  Wioletta Moryc kl. 2G, która przygotowała zaskakujący deser z niespodzianką. Drugie miejsce przypadło deserowi z galaretką z pomarańczy Pawła Nowaka z kl. 4G. Na trzecim miejscu znalazł  się  aromatyczny mini torcik ze śliwką, który  wyczarowała Gabriela Jamróz kl. 1G. Jury wyróżniło także korzenno-pomarańczowy, podany w kokilce deser Ani Mierzwy z kl. 1K, gwiezdny mini torcik Kingi Wojtycy z 2G oraz muffinkę z musem jabłkowym Szymona Pajdzika z kl. 1K. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie .

Tekst: B. Latocha
Zdjęcia: MSG


Szkolny konkurs plastyczny na oryginalne dekoracje świątecznego stołu „PRZY ŚWIĄTECZNYM STOLE”.

Podczas świąt stół jest ważnym miejscem spotkań rodziny, przyjaciół. Jego dekoracyjna oprawa podkreśla uroczysty charakter świątecznych biesiad, rodzinną atmosferę miłości, przyjaźni. Pięknie nakryty i udekorowany stół symbolizuje także naszą gościnność wynikającą z tradycji.

W Konkursie przyznano trzy wyróżnienia, które zdobyli: 

Paulina Michalak kl. 1T
Nikola Szlachta i Roksana Szlachta kl. 1C
Jakub Hajdas  kl. 1C


Wartościowa wycieczka szkolna

W piątek 1 grudnia 2017 r. delegacja naszej szkoły pod opieką p. Michała Malarza udała się do Warszawy na uroczystą galę nominowanych do najwyższych nagród w Konkursie "Wartościowa wycieczka szkolna".

Niestety w tym roku nie udało sie nam zdobyć nagrody głównej (wycieczki na Maltę), ale nasza wrześniowa wyprawa do Chin otrzymał wyróżnienie za " najdalszy w historii wyjazd" będący połączeniem warsztatów gastronomicznych, kulturowych i językowych i zwiedzania. W nagrodę otrzymaliśmy roczną prenumeratę anglojęzycznego czasopisma "The teacher".
Konkurs organizuje po raz siódmy biuro ATAS (https://www.atas.pl/) dla docenienia wysiłku nauczycieli w przygotowanie i przeprowadzenie wycieczek. Może w przyszłym roku pójdzie nam lepiej!

Dodała: AA
22/12/2017

zsp.edu.pl