Tydzień Kultury Krajów Niemieckojęzycznych w Małopolskiej Szkole Gościnności

 

Już od kilkunastu lat (z kilkoma przerwami) jest przeprowadzany w naszej szkole Tydzień Kultury Krajów Niemieckojęzycznych. Podczas tych dni nauczyciele starają się przybliżyć uczniom język, kulturę oraz historię tych krajów poprzez konkursy, filmy, plakaty, prezentacje lub zapraszając gości, którzy mogliby opowiedzieć o tych państwach.

W tym roku rozpoczęliśmy od poniedziałku tj. 24.11 wystawą plakatów z Goethe Institut w Warszawie, która poświęcona była nurtom muzycznym i jej przedstawicielom z Niemiec. Podczas lekcji uczniowie pracowali z plakatami i zapoznawali się z młodymi niemieckimi wykonawcami muzycznymi. Mogli też posłuchać współczesnej niemieckiej muzyki rozrywkowej zarówno podczas lekcji jak i przerw – z głośników rozbrzmiewały między innymi takie utwory jak: „Einmal um die Welt” Cro, czy piosenki A. Bourani, M. Giesinger, czy zespołu Die Toten Hosen.

Wtorek to dzień kiedy odbywały się konkursy na temat krajów niemieckojęzycznych. We środę zaś uczniowie naszej szkoły obejrzeli prezentację dotyczącą Austrii, która łączyła informacje na temat historii tego kraju, najważniejszych osobistości z różnych dziedzin z muzycznymi występami naszych uczennic oraz degustacją słodyczy austriackich.

Czwartek był dniem filmowym - w auli miał miejsce pokaz filmu „Goodbye Lenin”. Wreszcie w piątek uczniowie wraz z opiekunkami udali się do Goethe Institut w Krakowie, gdzie zapoznali się ze specyfiką tej Instytucji oraz wzięli udział w bardzo ciekawych warsztatach językowych.

Oby więcej takich wydarzeń; gdyż poprzez tego rodzaju imprezy uczymy się więcej o kraju i ludziach oraz pozbywamy się uprzedzeń i nabywamy większej tolerancji.

Organizatorzy Tygodnia Kultury Krajów Niemieckojęzycznych: Martyna Lewandowska, Marta Kalinowska oraz Renata Chęcińska-Bicz. Pomoc przy prezentacji: Elżbieta Kotarba.

Uczniom, którzy pomagali podczas tych dni serdecznie dziękujemy !!!!

Danke Schὄn !!!!!

Tekst: M. Lewandowska
Zdjęcia: MSG

Dodała; AA
2/12/2017

zsp.edu.pl