Listopad - jeden z dotkliwszych wrzodów na dwunastnicy roku? MSG wbrew poecie!

Praga daleka i bliska - szkolna wycieczka do stolicy Czech.

W dniach 26-27 października 2017 r. uczniowie naszej szkoły z klas 3a 3c 4g 1b 1g 1t i 2a byli na dwudniowej wycieczce w Pradze.

Od samego początku naszej wyprawy towarzyszył nam pan pilot - przewodnik, który podał  nam plan zwiedzania. Podróż przebiegła sprawnie, bez żadnych komplikacji. Około godziny 14 wjechaliśmy już do miasta Pragi.

Na początku mieliśmy okazję zobaczyć Nowe Miasto, gdzie widzieliśmy pomnik św. Wacława oraz budynek Muzeum Narodowego. Następnym punktem naszego programu była wizyta w Starym Mieście, które jest centralnym miejscem Pragi, niegdyś ogromnym Placem Targowym. Obecnie jest to wyłączony z ruchu samochodowego obszar, gdzie widzieliśmy piękne, odnowione kamienice, urokliwe, brukowane uliczki i tzw. „perły” Starego Miasta - kościół Marii Panny przed Tynem, zabytkowy, astronomiczny Zegar Orloy oraz Bramę Prochową. Nasz pierwszy dzień zwiedzania dobiegał końca. Swój pobyt w Starym Mieście zwieńczyliśmy spacerem urokliwą ulicą nad Wełtawą, gdzie obserwowaliśmy panoramę Pragi w pięknych kolorach zachodzącego słońca. Gdy już zapadł zmrok, przewodnik zabrał nas do parku na wzgórzu, z którego widać było oświetlone miasto nocą.

Wycieńczeni, ale zadowoleni udaliśmy się do hotelu. Około godziny 19 zakwaterowaliśmy się i poszliśmy na obiadokolację w restauracji hotelowej. Tak zakończył się nasz pierwszy dzień pobytu w Pradze.

Nazajutrz o godzinie 8.30 wyruszyliśmy w dalszą trasę naszego zwiedzania. Udaliśmy się na Strahovo, tam dołączył do nas przewodnik czeski, który do końca towarzyszył nam w tym dniu w stolicy. Pokazał nam klasztor św. Marii Panny oraz zabrał nas na Wzgórze Petrin, z którego było widać m.in. Wieżę Petrińską. Ze Wzgórza udaliśmy się na Hradczany czyli do tzw. Królewskiej dzielnicy. Tam mieliśmy okazję zobaczyć Zamek Praski, który króluje na wzgórzu praskim. Byliśmy również świadkami zmiany warty przy Zamku w Hradczanach. Następnie wybraliśmy się, by podziwiać Katedrę św. Wita i wejść do środka Bazyliki św. Jerzego i posłuchać jak ważny związek z polską historią ma to miejsce. Kolejnym punktem na planie zwiedzania była Złota Uliczka, przy której mieści się domek, w którym niegdyś pisał Franz Kafka. Ostatnim miejscem, które zobaczyliśmy był słynny Most Karola, przy którym pożegnaliśmy naszego czeskiego przewodnika. Przed wejściem ustanowiliśmy czas wolny, a miejscem spotkania był posąg Karola IV, tuż za Mostem Karola.

Nasza „czeska przygoda” dobiegła końca. O godzinie 15 wyjechaliśmy z Pragi, zabierając ze sobą ogrom wspomnień i pięknych przeżyć. Cała powrotna droga do domu przebiegła w miłej atmosferze wspólnych zabaw i śpiewania piosenek. Oby więcej takich wycieczek!

Opiekunami wycieczki byli pani mgr R. Chęcińska-Bicz, pani dr  E. Kotarba, pan mgr M. Łapa oraz pan mgr W. Pałka

Tekst i zdjęcia - Dominika Słonina, klasa 3A


Francja - elegancja. Wizyta gości z Lyonu.

 

W dniach 21 i 22 listopada gościliśmy w naszej szkole delegację młodzieży z Francji wraz z nauczycielami i opiekunami. Dwunastoosobowa grupa przybyła do nas z Lyonu, z Technikum Gastronomicznego „Jehanne de France”, z pragnieniem zapoznania się z systemem kształcenia w Polsce, wymiany doświadczeń pomiędzy uczniami i nauczycielami obu stron oraz z zamiarem wspólnego gotowania.

W pierwszym dniu pobytu francuscy i polscy adepci sztuki kulinarnej mieli okazję wspólnie przyrządzić dania kuchni polskiej: żurek oraz pierogi z nadzieniem z kaszy gryczanej i bryndzy, a także specjały kuchni francuskiej: roladki z kurczaka z sosem paprykowym, zapiekankę warzywną, ptysie i krem karamel. A ponieważ nic tak nie łączy jak wspólny posiłek, po gotowaniu odbyło się ucztowanie. Po południu nasi francuscy goście wzięli udział w warsztatach baristycznych, na których poznali proces palenia kawy, różne rodzaje kaw, sposoby parzenia kawy oraz mogli własnoręcznie udekorować swoją kawę.

Drugi dzień pobytu rozpoczął się dla francuskiej grupy od specjalnej prelekcji, na której mogli zapoznać się z bogactwem kultury i historii Polski. Potem młodzież z Francji, podzielona na grupy, brała udział wraz z naszą młodzieżą w lekcji języka angielskiego, gdzie próbowano wzajemnie obalić barierę językową i nawiązać znajomość. Po zajęciach z angielskiego młodzi Francuzi uczestniczyli w animacjach pogłębiających znajomość kultury, folkloru i obyczajów polskich, zabawach integracyjnych z rówieśnikami oraz zwiedzaniu naszej szkoły. Nauczyciele mieli zaś możliwość rozmowy z dyrekcją o polskich i francuskich sposobach kształcenia zawodowego, a także o możliwościach dalszej współpracy pomiędzy obiema placówkami. Po przerwie obiadowej odbyła się otwarta lekcja języka francuskiego, na której ponownie próbowaliśmy się lepiej poznać i nauczyć czegoś nowego. Polacy uczyli się francuskich nazw owoców i warzyw, zaś strona francuska podjęła wyzwanie, by nauczyć się tych samych nazw – po polsku!

Obydwie strony były bardzo zadowolone ze spotkań polsko-francuskich i rozstały się z nadzieją na kontynuację tej międzynarodowej przygody.

Tekst:Teresa Jabłońska-Dobosz
Zdjęcia: MSG


Od przedszkola do....MasterChef'a!

Dnia 17.11.2017 w naszej szkole zorganizowane zostały warsztaty kulinarne prowadzone przez klasę 2G pod opieką pani Stasik Anny. W zajęciach udział brały dzieci z 3 oddziału Przedszkola Samorządowego nr 5 w Myślenicach.Celem warsztatów była promcja zdrowego odżywiania. Tematem przewodnim zajęć były warzywa i owoce. Młodzi adepci sztuki kucharskiej przygotowywali sałatki owocowe oraz soki naturalne. Warsztatom towarzyszyła miła atmosfera.Organizatorem spotkania był pan Maciej Łętocha. 

Tekst: Oliwia Łętocha
Zdjęcia: M.Łętocha


Muzyczne pasje, życie w pociągu, wsparcie w ludziach i dla ludzi...
Motywacyjne spotkanie z Krystianem Stopką.

W dniu 15 listopada odwiedził mury szkoły nasz absolwent-Krystian Stopka. Spotkanie " Moja kariera-moja przyszłość" zgromadziło na sali rzeszę uczniów ZSP MSG, którzy z zaciekawieniem wsłuchiwali się w wypowiedź Krystiana o jego obecnej pracy, latach szkolnych i drodze do kariery. Trudno przytoczyć i wyliczyć prace i obowiązki, których się podejmował, można natomiast z jego wypowiedzi wywnioskować, że jest osoba bardzo kreatywną, aktywną i nie bojącą się ryzyka. 

Krystian ukończył naszą szkołę 6 lat temu. Bardzo pozytywnie wspomina byłą Panią Dyrektor mgr Ewę Wróblewską, wychowawczynię mgr Marte Kalinowską, nauczycielkę języka polskiego mgr Barbarę Firek, oraz mgr Wiesławę Zając, która zaszczepiła w nim pasje do pomagania. 

Krystian, przez 6 lat był odpowiedzialny za promocję projektów charytatywnych w Stowarzyszeniu Wiosna np. Szlachetna Paczka, a obecnie prowadzi własną małą agencję reklamową "Serwus" świadczącą usługi promocji wybranych projektów stacji TVN, Urzędu Miasta Kraków; dba również o wizerunek gwiazd. Krystian jest przykładem Dobrej Kariery. Swoje pasje muzyczne realizuje w Orkiestrze Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice.

Tekst: I. Ropicka
Zdjęcia: MSG

 


Bilal Qashou gościem Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Palestyna - problemy i nadzieje.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Myślenicach w swych dążeniach do obiektywnej i rzetelnej wiedzy o współczesnym świecie podejmuje szereg ciekawych inicjatyw. Jednym z takich wydarzeń był wykład dotyczący konfliktu izraelsko - palestyńskiego prowadzony przez naszego anglistę, Bilala Qashou, rodowitego Palestyńczyka i równocześnie zadeklarowanego Polaka. Spotkanie poświęcone sytuacjiPalestyny zgromadziło pełną salę słuchaczy UTW. W swojej prelekcji Bilal Qashou w sposób rzeczowy i merytoryczny poruszał kwestie związane z przyczynami konfliktu izraelsko - palestyńskiego, obecną sytuacją polityczną Palestyny oraz nadziejami na przyszłość. W czasie wykładu nie zabrakło również bardzo poruszających momentów odwołujących się do osobistych przeżyć i wspomnień Bilala obrazujących tęsknotę za życiem nad brzegiem Jordanu.

A więcej o Bilalu można poczytać TUTAJ

Zdjęcia: UTW w Myślenicach


 Lekcja na 12 gwiazdek

Jak pokazać młodym Polakom wchodzącym w dorosłość, że UE bezpośrednio dotyczy wielu obszarów ich codziennego życia? Jak przekonać, że oni sami mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane przez instytucje unijne? – Na te pytania odpowiada kampania edukacyjna „Lekcja na 12 gwiazdek”, realizowana przez Stowarzyszenie Społeczno-Ekonomiczne ABSOLWENT przy WSIiZ w Rzeszowie i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. W II edycji akcji przeprowadzonej w naszej szkole 28 listopada 2017 udział wzięli uczniowie klasy 1T.

Spotkania realizowane w ramach akcji „Lekcja na 12 gwiazdek” wyróżnia zarówno interaktywna formuła, w której każdy z uczestników ma szansę na wypowiedź jak i zastosowanie niestandardowych metod edukacyjnych. Lekcje, skierowane do młodzieży szkół ponadpodstawowych z miejscowości do 50 000 mieszkańców, są prowadzone przez dwuosobowy zespół, tj. eksperta z zakresu integracji europejskiej oraz animatora młodzieżowego z własnym doświadczeniem europejskim, a realizowane są zarówno w szkołach jak i lokalnych miejscach dziedzictwa kulturowego. Spotkania podzielone są na dwie części. Część ogólna dotyczy znaczenia UE w życiu uczestników jak i ich bliskich oraz pobudza do samodzielnej interpretacji informacji na temat UE w oparciu o wiarygodne źródła. Z kolei w ramach części szczegółowej poruszany jest temat wybrany przez szkołę, np. odkrywanie możliwości pracy, studiów, czy wolontariatu, jakie UE otwiera przed młodymi ludźmi.

Dotychczas w akcji „Lekcja na 12 gwiazdek” wzięło udział ponad 800 osób, uczniów i nauczycieli z 24 podkarpackich szkół. To ich uznanie dla zaproponowanej formuły wpłynęło na rozszerzenie kampanii na kolejne województwa. I tak w II edycji akcji udział biorą również młodzi ludzie z  Małopolski, w tym nasi uczniowie.

Akcja została zainicjowana i jest finansowana przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

informacja Ewa Nowak-Koprowicz Koordynator akcji „Lekcja na 12 gwiazdek

Tekst: za KMY.PL
Zdjęcia: MSG


 Szkoła na trzecią zmianę - noc filmowa w MSG

 Z 17 na 18 listopada w MSG odbyła się Noc Filmowa. Była to nie tylko dobra okazja do nieprzespanej nocy, ale przede wszystkim doskonały moment na przeżycie kilku godzin w niepowtarzalnym klimacie, jaki stworzyć potrafią filmy grane jeden za drugim.


Serdeczne podziękowania dla opiekunów Nocy Filmowej - pani mgr Renaty Piekarz, Joli Pitali, Agnieszki Borówki, i pana  mgr Szymona Przęczka .

Tekst i zdjęcia: A. Borówka


Współpraca transgraniczna. Polska - Słowacja. Konferencja informacyjna.

W ubiegły czwartek, 29 listopada, Małopolska Szkoła Gościnności miała przyjemnośc być gospodarzem spotkania informacyjnego skierowanego do potencjalnych beneficjentów Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 z obszaru edukacji i uczenia się przez całe życie.

Program Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 jest to pierwszy program współpracy transgranicznej, który uzyskał akceptację Komisji Europejskiej. Na realizację przedsięwzięć zostanie przeznaczone prawie 155 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Najwięcej, bo aż połowa środków programu (tj. około 77,5 mln euro), zostanie zainwestowane w ochronę, promowanie i rozwój zasobów środowiska i dziedzictwa kulturowego.

W dziedzinie edukacji dofinansowania uzyskują transgraniczne przedsięwzięcia dotyczące kształcenia zawodowego, mające na celu dostosowanie edukacji zawodowej do wymogów transgranicznego rynku pracy oraz do oczekiwań pracodawców działających na obszarze objętym wsparciem programu.

W czasie konferencji głos zabrał również dyrektor Jerzy Niedenthal, który w krótkiej prezentacji przedstawił strukturę szkoły, jej osiągnięcia i plany na przyszłość uwzględnijąc oczywiście współpracę ze stroną słowacką w zakresie konkursów i rywalizacji uczniowskiej.

Tekst: Serwis Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa
https://www.ewt.gov.pl/strony/wiadomosci/komisja-europejska-zatwierdzila-program-polska-slowacja/
Zdjęcia: MSG


Dodała: AA
4/12/2017

 

zsp.edu.pl