Jest takie miejsce, jest taki kraj... - 99 rocznica odzyskania niepodległości

 

Narodowe Święto Niepodległości, przypadające na 11 listopada, to jedno z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju. To święto pełne radości i dumy, wspomnień i refleksji. To dzień, który wszystkich jednoczy we wspólnym świętowaniu. Od 99 lat Polacy cieszą się odzyskanym państwem, w różny sposób dając wyraz tej radości.

W naszej szkole postanowiliśmy uczcić Święto Niepodległości w nieco nietypowy sposób. Pięć lat temu, w 2012 roku, w ramach projektu:NIEPODLEGŁOŚĆ uczniowie namalowali „mobilne graffiti” - czternastometrowej długości napis NIEPODLEGŁOŚĆ i datę 11.11.1918.
W tym roku natomiast pod hasłem „Razem tworzymy historię” ruszył
projekt: NIEPODLEGŁOŚĆ 2.0. Tym razem powstał przenośny mural – plastyczne wyobrażenie wybranych wydarzeń z dziejów naszego państwa. Malowana opowieść o historii Polski składa się z 14 różnych obrazów i mierzy 17,5 metra długości. Do jej stworzenia przyczynili się uczniowie czternastu klas: 1 A,B,C,G,H,K,T; 2 B,T; 3 G,H,K,T; 4 H wykazując się niesamowitą kreatywnością i zaangażowaniem. Całe przedsięwzięcie było na bieżąco dokumentowane filmowo. Podsumowanie projektu miało miejsce w piątek 10. listopada podczas uroczystej akademii. Przypomniane wtedy zostały zarówno okoliczności utracenia przez Polskę niepodległości, jak i wydarzenia związane z jej odzyskaniem. Dodatkowo odbyła się projekcja klipów filmowych (przygotowanych przez Damiana Mistarza z kl. 4H) pokazujących proces powstawania muralu.

Kierując się ideą wspólnego świętowania w uroczystość piątkową zaangażowali się również nauczyciele. Na scenie wystąpiły panie: Elżbieta Gablankowska, Jolanta Pitala, Emilia Kluska, Martyna Lewandowska, Justyna Piechnik, Katarzyna Żak oraz panowie: Wojciech Gablankowski, Janusz Łętocha, Szymon Przęczek, Artur Madej, którzy wspólnie z uczennicami Weroniką Dudzik z kl. 2C i Natalią Szymską z kl. 3H wykonali dwie pieśni – Mury i Taki kraj. Ta niespodzianka dla zgromadzonej publiczności wzbudziła aplauz i bardzo pozytywne reakcje.

Przed nami, za rok, setna rocznica odzyskania niepodległości. Postaramy się znowu świętować i dumnie, i radośnie, i wspólnie.Realizacja projektu:NIEPODLEGŁOŚĆ 2.0 nie byłaby możliwa bez przychylności ze strony Dyrekcji Szkoły i wyrozumiałości ze strony Grona Pedagogicznego. Przede wszystkim jednak nie udałoby się, gdyby nie liczna grupa uczniów, którzy podjęli wyzwanie i wykonali fantastyczną pracę. Za wszystko to organizatorzy składają serdeczne podziękowania.

Pomysł projektu, jego organizacja i nadzór – Agnieszka Dmytrzyk we współpracy z Haliną Mazur i Katarzyną Żak.

Tekst:Agnieszka Dmytrzyk
Zdjęcia: Dominik Zakrzyński, Konrad Firek kl. 3H

 

Dodała: AA
15/11/2017

zsp.edu.pl