Jesienny wiatr w żagle! - kalejdoskop wydarzeń szkolnych - październik 2017

 

Et gaudium, et solacium in litteris est - Nauka dostarcza i radości, i pociechy.
Dzień Nauczyciela 2017 w MSG

 

13 października 2017 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na apel przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie.  Dzień Edukacji Narodowej to szczególny dzień, w którym staraliśmy się podkreślić wiodącą rolę nauczycieli w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji.

Tradycją naszej szkoły w tym dniu jest  również uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych.

W części oficjalnej głos zabrał Pan Dyrektor Jerzy Nidenthal, który złożył serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękował za zaangażowanie w pracę na rzecz oświaty, a wyróżniającym się pracownikom wręczył Nagrody Dyrektora Szkoły. Wyjątkowym akcentem były życzenia skierowane do nauczycieli przez koordynatorkę polsko- chińskiej wymiany uczniowskiej, która korzystając z okazji wyraziła swoje uznanie dla ciężkiej pracy pedagogicznej.

W części artystycznej uczniowie śpiewem i wierszem wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów. 

Po zakończeniu uroczystości na wszystkich pracowników szkoły czekała słodka niespodzianka.

 

Tekst: Barabara Firek
Zdjęcia: Aleksandra  Draba


Co strój mówi o Tobie i o Twoim stosunku do świata?
Prezentacja dotycząca STROJU GALOWEGO I ZAWODOWEGO

Początek roku szkolnego w nowej szkole wiąże się z wieloma pytaniami. Część z nich dotyczy stroju. Aby rozwiać wątpliwości na początku października uczniowie klas pierwszych Liceum i Technikum uczestniczyli w prezentacji dotyczącej stroju galowego i zawodowego w Małopolskiej Szkole Gościnności. Spotkanie poprowadziła p. Renata Pitala, ktora zobrazowała młodzieży z jakimi elementami stroju można łączyć marynarki i żakiety będące znakiem rozpoznawczym uczniów naszej szkoły. W rozmowie z uczniami moderatorka dążyła do uzyskania odpowiedzi na pytania, dlaczego strój zawodowy ma sens, jak wpływa na poczucie bezpieczeństwa i zaufanie klienta.

Na koniec poświęcono trochę czasu na omówienie codziennego stroju szkolnego. Wspomniano dlaczego szorty, legginsy , dziurawe i postrzępione  jeansy, prześwitujące bluzki oraz spodnie dresowe noszone przez chłopców nie są strojem, który wyraża szacunek ani do uczniów, ani do nauczycieli. Żaden z uczniów nie chciałby przecież, aby nauczyciele w naszej szkole tak się ubierali.

 

Tekst: Renata Pitala
Grafika: 123rf (verlen4418)


Znowu nam się upiekło!
Warsztaty cukiernicze z Sylwią Bałą.

 

Gościem ZSP MSG w poniedziałkowe popołudnie 22 października 2017 r.była Sylwia Bała, uczestniczka programu „Bake Off. Ale ciacho”. Wraz z uczniami i nauczycielem zawodu, panią Barbarą Latochą, przygotowywała tzw. ptysie z różnymi kremami i owocami. Pani Sylwia uczyła młodzież jak sprawić, by ciasto było pulchne, a kremy lekkie. Była to doskonała lekcja sztuki cukierniczej. Pani Sylwii dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów zarówno w „Bake Off. Ale ciacho” jak i w życiu prywatnym!

Tekst i zdjęcia: Justyna Piechnik


ORBIS-ujemy wokół sali patronackiej!

Otwarcie sali patronackiej potwierdziło, że dobry sprzęt i oprogramowanie są kluczowymi elementami sukcesu. Sukcesem okazał się również krotki filmik przygotowany na tę okoliczność przez uczniów i nauczycieli ZSP MSG. Kto jeszcze nie widział, najwyższy czas obejrzeć! Wystarczy kliknąć w zdjęcie.

Autor filmu: Arina Umrihina, kl. 3K
Zdjęcie: Łukasz Skałka


Tradycyjna krakowsko – podhalańska gościnność – MSG na XLII sesji  Sejmiku Województwa Małopolskiego.

23 października 2017 r. odbyła się XLII sesja Sejmiku Województwa Malopolskiego, na którym nie zabrakło również naszej obecności.  Radni Województwa Malopolskiego, którzy radzili między innymi w kwestii obchodów 100 –lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i realizacji projektu „Małopolska. Moja wolność” czy rozwoju transportu kolejowego w Małoposlce zostali przywitani i pozytywnie nastrojeni do pracy przez uczennice naszej szkoły. Krakowsko – podhalańska gościnność przybrała materialną formę oscypków serwowanych przez piękne krakowianki, a dopełnieniem regionalnego charakteru powitania była zaparkowana przed budynkiem Sejmiku mobilna bacówka.

Zdjęcie: Grzegorz Lipiec FB


Rozgrzewka przed sezonem startowym – pierwsze nieśmiałe sukcesy uczniów MSG

Wrzesień i październik przyniosły kilka sukcesów uczniowskich w różnych dziedzinach nauki i sportu. Szczególnie aktywność ruchowa okazała się owocna – Stanisław  Nowak może pochwalić się tytułem Mistrza Polski XCO, a szkolna reprezentacja w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt w Małopolskiej Licealiadzie zajęła 3. miejsce (drużyna chłopców 10 miejsce).  

W konkursach zawodowych również udowodniliśmy, że MSG jest godnym przeciwnikiem. Uczniowie klasy 3T -  Stanisław Gorzelany i Anna Franczyk opracowując plan trasy rowerowej „Rowerem wzdłuż Wisły”zostali zwycięzcami Konkursu „Mam Zawód Mam Fantazję”. Ten sam konkurs w kategorii Torciki deserowe z marcepanem zapewnił  także tytuł laureata Pawłowi Nowakowi  z klasy 4G.


Uczestnictwo w konkursach przedmiotowych przyniosło kolejne osiągnięcia –  reprezentacja ZSP MSG zajęła 1. miejsce w konkursie „49. Ojcowska Jesień”, a udział w Międzynarodowych Zawodach Sportów Obronnych zapewnił nam  miejsce 4.

 

 Dodała:AA
27/10/2017

 

zsp.edu.pl