Stosunkowa (r)ewolucja.

 

Współpraca MSG i TMC nabiera rozpędu.

19 października pożegnaliśmy uczniów Tianjin Maritime College z Chin przebywających w naszej szkole w ramach programu międzynarodowej wymiany uczniowskiej. Był to pracowity czas nie tylko dla naszych gości, ale przede wszystkim dla nauczycieli zaanagażowanych w organizację ich pobytu w Polsce. Grafik był bardzo napięty – studenci TMC mieli okazję zobaczyć Kraków, Wieliczkę, Pieskową Skałę i Park Narodowy w Ojcowie, a także Zakopane. Uczestniczyli w zajęciach języka angielskiego, języka i kultury polskiej, warsztatach kulinarnych, baristycznych, jak również nauczyli się przygotowywać drinki w Krakowskiej Szkole Restauratorów. Zajęcia kulinarne urozmaicone zostały warsztatami poświęconymi dekorowaniu stołu i stołowej etykiecie. Ponadto, nasi goście uczyli się tańców ludowych pod czujnym okiem instruktorów Ziemi Myślenickiej, lepili gliniane naczynia z artystami w MOKISie i integrowali się z otoczeniem w czasie licznych animacji, gier i zawodów sportowych  organizowanych przy współudziale uczniów MSG. By obraz życia codziennego w Polsce, zwyczajów i dążeń Polaków był autentyczny  studentom z Chin umożliwiono spędzenie krótkich chwil w prywatnych domach nauczycieli i uczniów MSG. Czas pożegnania okazał się momentem do refleksji i spojrzenia z dystansu na zdobyte doświadczenia.  Wzruszenie delegacji z Chin było tym większe, że opieką otoczyli ich rownież przedstawiciele UMWM  – członek Zarządu Województwa Małopolskiego p. Grzegorz Lipiec, który spotkał się z nimi w Muzem Archeologicznym w Krakowie, a także Radni Województwa Małopolskiego – p. Barbara Dziwisz i p. Adam Kwaśniak, którzy przybyli na skromną uroczystość pożegnalną i osobiście wręczyli certyfikaty i drobne upominki gościom z Chin.

Ogrom pozytywnych wrażeń, które towarzyszyły naszym chińskim przyjaciołom w czasie pobytu w Polsce przyczynił się do chęci poszerzenia naszej dotychczasowej współpracy. Aktualnie trwają prace nad stworzeniem oferty edukacyjnej zakładającej możliwość dłuższej wymiany uczniowskiej, trwającej okolo 3 do 6 miesięcy lub programu wymiany rocznej. Tianjin Maritime College jest również żywo zainteresowane pozyskaniem maturzystów, którzy chcieliby podjąć studia zawodowe w Chinach.

Wygląda na to, że test z gościnności zdaliśmy wzorowo.  Wszystkim, ktorzy się do tego przyczynili bardzo dziękujemy!

Kliknij w poniższe zdjęcie, żeby zobaczyć krótką prezentację z pobytu studentów TMC w Polsce:

 

Tekst: Anna Ambroży
Zdjęcia: materiały MSG

 

Dodała:AA
27/10/2017

zsp.edu.pl