Pracowite wakacje. Edukacyjnie, folkowo, inspirująco w MSG.

 

Nauczyciele z zagranicy uczyli się podczas wakacji w MSG

Z inicjatywy Komisji ds. Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą  Sejmiku Województwa Małopolskiego, na zaproszenie marszałka Województwa Małopolskiego do Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach podczas wakacji przyjechało ponad trzydziestu polonijnych nauczycieli języka polskiego. Nauczyciele reprezentowali środowiska polonijne z USA, Norwegii, Francji, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Litwy. 

Celem dwutygodniowego pobytu w Myślenicach były warsztaty metodyczne języka polskiego, które przeprowadzone zostały przez wykładowców Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na uniwersytecie i w szkole, w Myślenicach. Zajęcia edukacyjne obejmowały czterdzieści sześć godzin dydaktycznych, które miały za zadanie wzmocnienie warsztatu pracy nauczyciela za granicą.

Oprócz zajęć dydaktycznych Małopolska Szkoła Gościnności zapewniła bogaty program turystyczno – krajoznawczy uczestnikom pobytu, w ramach którego grupa zwiedziła najpiękniejsze zakątki Małopolski, zabytki oraz muzea. Projekt został sfinansowany przez Samorząd Województwa Małopolskiego

Tekst: J. Róg


IFM 2017 i 5 IOV Congress w Małopolskiej Szkole Gościnności

Nie tylko mieszkańcy Myślenic przyzwyczaili się już, że w wakacje ich miejscowość odwiedzają folkowi artyści, a na ulicach słychać muzykę z różnych kontynentów. Również dla uczniów Małopolskiej Szkoły Gościnności, wolontariuszy IFM, jest to wydarzenie atrakcyjne i na stałe wpisane w harmonogram letnich aktywności .

Festiwal to międzykulturowe spotkanie zespołów z całego świata - mówi Piotr Szewczyk, dyrektor festiwalu. - W tym roku były to: Algieria, Armenia, Brazylia, Bułgaria, Peru, Paragwaj, Pakistan, Kenia, Gruzja oraz oczywiście Polska”.

Nie da się ukryć, że na odwiedzających festiwal duże wrażenie zrobili goście z Kenii, Peru czy Algierii. Pierwsi wyróżniali się ogromną energią. Śpiew i wygrywana przez nich muzyka zarażały publiczność. Młodzi artyści popisywali się swoją sprawnością fizyczną, a kobiety zachwycały barwnymi strojami i niezwykłą płynnością ruchów w tańcu. Artyści z Peru podbili serce pięknymi strojami, a artystki w barwnych makijażach rzucały zalotne spojrzenia. Natomiast grupa z Algierii w rytm muzyki wygrywanej na bębnach prezentowała w tańcach męstwo i odwagę.

W trakcie występów można było obserwować, jak bardzo nacje różnią się od siebie, jak inny jest temperament i charakter ludzi z różnych zakątków świata.

„Festiwal jest platformą, który umożliwia poznawanie różnych kultur i świata w jednym miejscu i o jednym czasie - mówi Piotr Szewczyk. - Różnimy się od siebie, ale te różnice są piękne. Dyrektor festiwalu wyjaśnia, że jego organizacja była możliwa dzięki doświadczeniu zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka, miasta Myślenice, województwa Małopolskiego i nieocenionej pomocy wolontariuszy, którzy w tym roku, aby pomóc przyjechali m.in. nawet z Kostaryki.

Oprócz popisów tanecznych czy niezwykle bogatych i barwnych strojów występy pozwalały posłuchać pięknej muzyki wygrywanej na niecodziennych instrumentach, na przykład artyści z Bułgarii mocno natrudzili się grając na kobzach, w muzyce Peruwiańczyków dominowały flety, natomiast Kenijczykom wystarczyły ręcznie wykonane piszczałki, dzwonki oraz… wuwuzela.

W trakcie sobotnich wydarzeń uczestnicy festiwalu dzięki uprzejmości Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach przygotowali poczęstunek reprezentujący ich kulturę i kulinarne upodobania. W ramach Taste of the world – Kuchnie świata każdy z krajów serwował tradycyjne dla ich regionów dania. Dominowały kasze, smażone placki oraz wszelkiej maści zapiekanki. Były także ciasta i desery. Ze względu na otwarty charakter imprezy nie brakowało degustatorów. Odwiedzającym smakowały między innymi bułgarska banica, czyli ciasto z białym serem, armeńskie gołąbki zawijane w liście z winogron oraz algierski gulasz z mięsem i warzywami podawany z kaszą. Uczestnicy festiwalu próbowali również naszego smalcu lub kiszonych ogórków, które wraz z dziesiątkami innych potraw przygotowały gospodynie z Małopolski.

Po południu wydarzenia skoncentrowały się na myślenickim rynku, gdzie od godziny 17 do późnych godzin wieczornych trwały występy artystów. Mimo nie najlepszej pogody przed sceną zgromadziła się duża publiczność, a wokół rynku trwał jarmark z wyrobami regionalnymi.

Równolegle z festiwalem odbyła się druga impreza, której uczestnikami była młodzież zrzeszona w IOV - międzynarodowej organizacji, której celem jest zachowanie, ochrona i promowanie wszelkich form sztuki i kultury ludowej jako elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jubileuszowy, piąty kongres odbył się w gościnnych progach myślenickiego Tytusa, który udostępnił na ten czas audytorium i pomieszczenia biblioteki szkolnej. Uczestnicy kongresu przez kilka dni zmagali się z intelektualnymi wyzwaniami, dyskutowali o przyszłości niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz w ramach warsztatów opracowywali strategię ochrony tego co dla każdego narodu najcenniejsze - czyli tożsamości narodowej. W kongresie brali udział goście z 11 krajów świata między innymi z Syrii, Senegalu, Bułgarii czy Węgier.

 Tekst: P. Szewczyk


 Letnia Szkoła języka polskiego” w Małopolskiej Szkole Gościnności

Pod tą nazwą kryje się czterdziesto godzinny kurs języka polskiego dla młodzieży z Ukrainy, który został zrealizowany przez MODiDZ. Młodzież z Ukrainy oprócz zajęć edukacyjnych miała możliwość zwiedzania Małopolski oraz aktywnego wypoczynku w Myślenicach. Motywacją przyjazdu dla wielu uczestników kursu jest chęć kształcenia się w polskich Szkołach i studiowanie w Polsce.Z oferty kursu języka polskiego skorzystało w wakacje około sześćdziesiąt osób z Ukrainy. Podobny kurs odbywa się w czasie ferii.     

 

Tekst: J. Róg

 

Dodała: AA
8/09/2017

 

zsp.edu.pl