Ostatnia prosta i wakacje! - czerwiec w MSG

 

Francuska eskapada.

Bonjour!

Ca va? Takimi słowami byliśmy codziennie witani przez naszych korespondentów i ich rodziny. Nasza wymiana rozpoczęła się 3 czerwca i zakończyła 10 czerwca. Większość z nas mieszkała w Falaise, miejscowości, w której znajdowała się szkoła naszych francuskich przyjaciół, a pozostali byli zakwaterowani w La Hoguette lub w Caen. W trakcie pobytu zwiedziliśmy wiele miejsc m.in. opactwo Mont Saint-Michel – klasztor na wodzie, który jest jednym z cudów świata, Courseulles-sur-Mer, plażę lądowania aliantów podczas II wojny światowej, Juno Beach Centre. Teren, na którym leży ta plaża należy do Stanów Zjednoczonych. Byliśmy także w mieście Caen, gdzie mieliśmy okazje zrobić zakupy. Ostatni dzień pobytu w Falaise spędziliśmy z naszymi korespondentami, zwiedzaliśmy College des Douits, gdzie uczy się francuska młodzież oraz uczestniczyliśmy w ich lekcjach. Tego samego dnia udaliśmy się na zamek w Falaise, a później wróciliśmy do szkoły, w której odbyła się pożegnalna dyskoteka.

Następnego dnia, o poranku, trudno nam było opuścić naszych nowych przyjaciół i ich rodziny. Wycieczka jednak nie zakończyła się na tym, ponieważ nie mogło zabraknąć wizyty w Paryżu. Stolice Francji zwiedzaliśmy dwa razy – pierwszy raz jadąc do Falaise i później w drodze powrotnej. W ciągu dwóch dni w Paryżu zdążyliśmy wjechać na wieżę Eiffla, odpocząć na Polach Marsowych, wejść do katedry Notre Dame, Centrum Pompidou oraz kaplicy zamkowej Saint-Chapelle. Zobaczyliśmy także gdzie mieści się dawny pałac królewski, obecnie jedno z największych muzeów świata – Luwr. Oprócz tego byliśmy na placu Vendome. Tam pod numerem 12 znajduje się tablica upamiętniająca miejsce śmierci Fryderyka Chopina.

W trakcie pobytu we Francji zobaczyliśmy mnóstwo zabytków, poznaliśmy wspaniałe rodziny i mogliśmy zobaczyć życie francuzów w Normandii.

 

Zdjęcia: Izabela Lenart i Dawid Dziuba

Organizatorem wycieczki były p. Danuta Fimowicz i Joanna Klęp.

Młodzieżą opiekowali się Sławomir Maślanka, Monika Moniak, Krzysztof Sorocki i Katarzyna Sztangret.


Hiszpański temperament po polsku


W dniach 7-12.czerwca odbyła się szkolna wycieczka do Madrytu. Imprezę turystyczną zorganizowała grupa szkolnych podróżników Justyna Piechnik, Agnieszka Pitala, Patrycja Dąbrowska i Patrycja Pietrzak z kl 2b. Panie włożyły dużo wysiłku w przygotowanie atrakcyjnego programu imprezy, rezerwację możliwie najtańszych przelotów i noclegów. Młodzież angażując się nie tylko w organizację ale i realizację imprezy nabyła umiejętności przydatne w kolejnych podróżach takie jak, przygotowanie programu, rezerwacja usług turystycznych, zakup biletów grupowych w metrze czy do atrakcji turystycznych przez systemy sprzedażowe. Program wycieczki obejmowała zwiedzanie Stadionu Real Madryt, Corridy, Muzeum Prado, Muzeum Reina Sofia, Muzeum historii Madrytu, Madryckie Pałace, Park Retiro, przejazd kolejką widokową nad Madrytem  oraz zwiedzanie  innych zabytków architektury i sztuki. Przez 2 dni towarzyszyli grupie przewodnicy z firmy "cowmadrycie" przekazując rzetelną garść informacji. Dodatkową atrakcją wycieczki był mecz legend odbywający się na Stadionie Real Madryt. Wyjazd zaliczamy do bardzo udanych i przygotowujemy się do kolejnego:......Barcelona, Lizbona???? Kto wie?


 Orbit(s)owanie wokół edukacji

14 czerwca gościliśmy w naszej szkole grupę około 20 nauczycieli z Turcji, Niemiec i Polski, którzy przybyli do nas w ramach projektu Erasmus.Celem wizyty było poznanie funkcjonowania szkoły zawodowej w Polsce. Goście zwiedzili pracownie gastronomiczne, turystyczne i hotelarskie. Szczególne wrażenie na gościach zrobiła nowo powstała sala patronacka Grupy Hotelowej Orbis, której otwarcie zaplanowano na październik 2017r.


 

 Małopolskie Spotkania z Folklorem - Myślenice 2017 - jesteśmy w gotowości!

Trwają intensywne przygotowania do tegorocznej edycji festiwalu folklorystycznego, w którym społeczność Małpolskiej Szkoły Gościnności od początku ma znaczący udział. To m.in. nasi uczniowie zasilają szeregi wolontariuszy i ciężką pracą sprawiają, że Myślenice na kilka letnich dni zamieniają się w światowe centrum kultury.

Festiwal o charakterze międzynarodowym zakłada aktywną promocję dziedzictwa kulturowego regionu oraz prezentację wartości kultur etnicznych innych krajów. Organizacja imprezy o kluczowym znaczeniu dla rozwoju tożsamości i identyfikacji etnicznej ma wpłynąć na aktywizację twórców ludowych – zwłaszcza w obszarze muzyki, tańca i śpiewu..

Spotkania z najlepszymi Zespołami z całego świata stają się platformą wymiany doświadczeń w budowaniu jakości i sieci kontaktów między grupami uczestniczącymi w kolejnych edycjach festiwalu. Promocja różnorodności kulturowej jest, bowiem jednym z najistotniejszych elementów tego przedsięwzięcia. Odkrywanie i osobiste doświadczanie różnic, zwyczajów czy odmienności ma prowadzić do chęć poznania wartości własnego regionu.

Festiwal jest finansowany przez samorząd Województwa Małopolskiego oraz Miasto i Gminę Myślenice. Organizowany jest przez Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, Myślenickie Towarzystwo Kultury oraz blisko 50 wolontariuszy z całej Polski, w tym z naszej szkoły.

Młodzież wraz ze swoimi koordynatorami jeszcze w czerwcu przygotowała szkolny Internat na przyjęcie 8 zespołów folklorystycznych z Polski i zagranicy, a pierwsze dni lpca upłyną na  logistycznych działaniach związanych z organizacją Taste of the World i Kongresu IOV na terenie Małopolskiej Szkoły Gościnności.
Cieszymy się, że jesteśmy częścią  tak ważnego dla myślenickiej społeczności wydarzenia!


 "Those who wish to sing always find a song" -
VI Powiatowy Festiwal Piosenki Angielskiej

VI Powiatowy Festiwal Piosenki Angielskiej odbył się 06.06.2017 r. w Sułkowickim Ośrodku Kultury. W tegorocznej edycji Festiwalu udział wzięło 71 wykonawców, którzy walczyli w kilku kategoriach wiekowych. Również uczniowie naszej szkoły podjęli wyzwanie i pochwalili się swoimi talentami muzycznymi i językowymi. Jury doceniło w szczególności Weronikę Dudzik z kl 1C, która w kategorii 13-17 lat Soliści zajęła 1 miejsce oraz Łukasza Ciężadlika z kl. 1G, który w tej samej kategorii zajął miejsce 2. Udało nam się także uzyskać 1 miejsce w kategorii 18- 100 lat, ponieważ Katarzyna Papież z kl. 2C była bezkonkurencyjna i otrzymała pierwszą nagrodę.

Zdjęcia:www.sok.pl

 

Dodała:AA
1/07/2017

zsp.edu.pl