"Ewakuacja", czyli nietypowo o historii Myślenic w pożodze wojny

 

 

Czerwiec rozpoczął się dla uczniów Małopolskiej Szkoły Gościnności niezwykle pracowicie, ale i satysfakcjonująco. Na prośbę Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach wszyscy Ci, którzy zrzeszeni są wokół Szkolnego Biura Podróży Tytus Travel Małopolskiej Szkoły Gościnności zaangażowali się w przygotowanie gry miejskiej. Miała się ona stać atrakcją XXXIV Ogólnopolskiego Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte organizowanego  właśnie w tym roku przez SP nr 2.

Inicjatorką gry zatytułowanej „Ewakuacja” była pani Justyna Piechnik, która swoim entuzjazmem zaraziła i "wciągnęła" do gry wiele miejscowych instytucji.

Gra miała za zadanie przybliżyć młodzieży historię II wojny światowej na terenie Myślenic i okolic. Staraliśmy się oddać ducha ówczesnych czasów i uzmysłowić jak wielkie szczęście mamy żyjąc w okresie pokoju - mówiła Justyna Piechnik.

"Zanurzenie" w epokę okazało się nie być tak trudnym zadaniem, a to wszystko dzięki profesjonalnej stylizacji uczniów Małopolskiej Szkoły Gościnności, którzy skorzystali z bogatych zasobów garderobianych Ziemi Myślenickiej. W piątkowe przedpołudnie, 2 czerwca 2017 r., ulice Myślenic wypełniły się łączniczkami wojennymi, żołnierzami, przerażonymi nalotami bombowymi cywilami, uchwyconymi w czasie ich codziennych zajęć. Całość została poprzedzona prezentacją pani Katarzyny Żak ukazującą Myślenice w okresie wojny i koncertem zespołu „Gryps”, który muzycznie wprowadził atmosferę grozy i niepokoju.

Około stuosobowa grupa młodzieży z terenu całej Polski, podzielona na cztery mniejsze  zespoły, starała się wydostać z zaatakowanych przez Niemców Myślenic. Droga ucieczki prowadziła przez rożne punkty usytuowane w ważniejszych miejscach miasta. W każdym z punktów należało poprawnie wykonać zadanie, aby móc uciekać dalej i pomyślnie ukończyć „Ewakuację”. Uczniowie musieli między innymi układać puzzle, zapamiętać najistotniejsze informacje dotyczące miasta, udzielić pomocy rannym żołnierzom, czy rozszyfrować tajną informację. Autentyczne rekwizyty z czasów II wojny światowej takie jak stare samochody zaparkowane na myślenickim rynku dzięki uprzejmości pana Franciszka Wołka, żołnierz na koniu (Mariusz Pustuła) wydelegowany przez myślenicką Państwową Straż Pożarną, szpital przygotowany przez pracowników Muzeum Niepodległości i wiele innych atrakcji zapewniło moc niezapomnianych wrażeń.

Nie wyobrażam sobie przebiegu Sympozjum bez pomocy i zaangażowania Małopolskiej Szkoły Gościnności. Uczniowie wraz z opiekunami i koordynatorami projektu – paniami: Justyną Piechnik, Anną Ambroży, Iwoną Ropicką,  Iwoną Surowiec i naszą absolwentką, panią Katarzyną Żak – stanęli na wysokości zadania” - relacjonowała  dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, pani Beata Chrapek - Paciorek. Myślę, że wszyscy wrócą do domu zadowoleni i pełni podziwu dla organizacyjnych umiejętności członków Tytus Travel - dodała.

 

Dodała:AA
5/06/2017

zsp.edu.pl