Bo gdy wiosna buchnie majem - Cały świat się majem staje! - podsumowanie miesiąca w MSG

Maj. Ja i mój kraj.

W ramach organizowanych przez myślenicki MOKIS comiesięcznych spotkań tematycznych, jeden z naszych nauczycieli - Bilal Quashu - został zaproszony, by opowiedzieć o Polsce widzianej oczami Palestyńczyka. Spotkanie "Maj - ja i mój kraj" zgromadziło sporą widownię, która z wielkim zainteresowaniem słuchała anegdotycznych i pełnych humoru spostrzeżeń Bilala.

W rozmowie z Piotrem Szewczykiem, zastępcą dyrektora MOKiS, Bilal nie unikał trudnych i przykrych tematów związanych z aklimatyzacją w Polsce i  tęsknotą za Palestyną. Szczerze i z charakterystycznym dla niego dystansem do siebie i świata odpowiadał na pytania dotyczące pracy w szkolnictwie, rodziny i przyjaciół.


 Wiosna na Ćwilinie. "Gazda" na szlaku.

Długo tego roku czekaliśmy, na dobrą pogodę, ale w końcu się udało. Wyszło słońce, zrobiło się ciepło, więc ruszamy w góry. Tym razem na Ćwilin. Ruszyliśmy z przełęczy Gruszowiec (660 m. n.p.m.) spod legendarnego „Baru pod Cyckiem”. Trasa wiodła bardzo stromo w górę, przez niektórych turystów trasa ta nazywana jest „ścianą płaczu”. Żaden „Gazdowicz” nie płakał, ale krople potu pojawiły się na niejednym czole.

Na szczycie odrobina przyjemności dla ciała i ducha. Dla ciała – kiełbaska z ogniska, dla ducha panorama widokowa na Beskid Wyspowy, Gorce, Pasmo Polic. Chwila odpoczynku i ruszamy w dalszą trasę w kierunku Mszany Dolnej. Ten odcinek, był już dużo łatwiejszy, ale za to dłuższy. Po drodze tradycyjnie zaliczyliśmy krótkie „ćwiczenia terenowe”.

Wczesnym popołudniem, lekko zmęczeni, ale uśmiechnięci dotarliśmy do Mszany Dolnej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć


Owczy pęd do wiedzy ukończony - bacowie na mecie.
Finał kursu „Bacy” w Białym Dunajcu.

Ponad trzydziestu uczestników kursu „Bacy” przybyło na ostatnie zajęcia - praktyczne, które dotyczyły procesu wytwarzania Oscypka i organizacji pracy w Szałasie. Finał miał miejsce w Białym Dunajcu w „Bacówce u Galika”. Technologię produkcji sera zaprezentowali doświadczeni Bacowie: Kazimierz Furczoń oraz Krzysztof Łaś z gronem współpracowników.

Zaświadczenia ukończenia kursu wręczył doradca Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy Andrzej Gąsienica Makowski, który był społecznym wykładowcą na kursie i wspiera organizacyjnie projekt od jego początku.
Na podsumowanie kursu przybył Prezes Stowarzyszenia „Szlak Oscypkowy” Krzysztof Król Łęgowski, który przedstawił cele i koncepcję działalności Stowarzyszenia oraz Józef Michałek – wykładowca na kursach i koordynator zrealizowanego projektu OwcaPlus.
Pomimo niekorzystnej aury humory dopisywały, żentyca smakowała, a przysmaki z grilla podtrzymały integrację uczestników kursu, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami zawodowymi. Wszystkim uczestnikom gratulujemy ukończenia kursu.

Kolejny etap projektu to staże zawodowe dla kandydatów na „Juhasów” u doświadczonych Baców. Od czerwca do końca sierpnia br. zaplanowanych jest piętnaście staży zawodowych, dofinansowanych przez Samorząd Województwa Małopolskiego.


Dobra wieść, kiedy niosą jeść! - Rodzinne gotowanie w MSG.

W dniach 14-21 maja 2017r. na terenie Województwa Małopolskiego obchodzone są Małopolskie Dni Rodziny. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowano Rodzinne Gotowanie, w którym na zaproszenie dyrektora Małopolskiej Szkoły Gościnności, Jerzego Niedenthala, udział wzięły dzieci z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach oraz z klasy drugiej Szkoły Podstawowej z Głogoczowa wraz z rodzicami. Dzieci przygotowały drożdżówki z rabarbarem, naleśniki amerykańskie (pancakes) z czekoladą oraz zupę - krem z brokułów.


Relaks od kuchni

30 maja FUNDACJA ARCHON+ DZIECI, KTÓRE KOCHACIE  oraz Małopolska Szkoła Gościnności przygotowała wspólnie akcję dla samotnych mam. Młode kobiety, które na codzień borykaja się z różnymi trudnościami mogły choć na chwilę oderwać się od zmartwień i zrelaksować w naszych pracowniach gastronomicznych. Nauczyciele przedmiotów zawodowych zapewnili warsztaty kulinarne dla mam i zabawy i animacje dla najmłodszych. Wszyscy opuścili mury szkoły zadowoleni i najedzeni!

 


 Dzieci dzieciom.

Dzień Dziecka okazał się świetnym momentem do zaprezentowania umiejętności animacyjnych uczniów Technikum Turystyczno - Gastronomicznego. Klasa 1T, która swoją przyszłość wiąże z turystyką wie, że nic się tak nie liczy w zawodzie jak praktyczne doświadczenie. Okazję, aby się o tym przekonać miały dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 3 w Myślenicach. Klasa 1T zapewniła maluchom zabawy z chustą, malowanie twarzy,warsztaty plastyczne, zabawę piaskiem kinetycznym i wiele innych atrakcji. Niezwykła zabawa z uczniami Małopolskiej Szkoły Gościnności przyniosła im wiele radości i moc niezapomnianych wrażeń.

 


 Hip i Hop! Dzień Dziecka w MSG Freestylowo!

W dniu 31 maja 2017r. w ZSP MSG odbył się koncert uczniów naszej szkoły. Inicjatorami wydarzenia były p.Agnieszka Borówka wraz z p.r Renatą Piekarz. Przed publicznością zaprezentowali się: Mateusz Koprowski- Koper, Damian Mistarz-IXbit, a także ZWM w składzie: Adrian Kwolek-AdiSuN oraz Miłosz. Podczas występu młodzi artyści zaprezentowali swoje debiutanckie utwory. W głośnikach zabrzmiały takie kawałki jak: "Hołd pamięci", "Początek","Wyliczanka","Maska", "Słowem wstępu". Z okazji Dnia Dziecka w koncercie wzięli udział wszyscy uczniowie, każdy otrzymał mały upominek od Rady Rodziców. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, uczniowie chociaż na chwile mogli oderwać się od codziennych zajęć, a szkoła odkryła nowe talenty.

 


 

(Nie)ziemski sukces !

 

Konkurs NASZA ZIEMIA - Laureaci półfinału regionalnego

Konkurs corocznie organizuje Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie pod patronatem prof. dr hab. Mariusza Orion Jędryska Głównego Geologa Kraju.

Tegoroczna XVIII edycja konkursu odbywała się pod hasłem „Geologiczne barwy Ziemi”. Do pierwszego etapu konkursu, który polegał na napisaniu pracy na jeden z trzech tematów przystąpiło 12 uczniów naszej szkoły.

Do półfinału regionalnego obejmującego swoim zasięgiem aż cztery województwa: małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie i łódzkie z naszej szkoły zakwalifikowały się 2 osoby: Aleksandra Drab z klasy 2A oraz Joanna Zięba z klasy 1T na sześciu możliwych półfinalistów z całego regionu.

24 maja w siedzibie Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Instytutu Geologicznego w Kielcach odbył się regionalny półfinał konkursu polegający na teście sprawdzającym wiedzę z zakresu geologii. Ostateczne wyniki ustalono na podstawie sumy punktów uzyskanych na teście oraz punktów za nadesłaną pisemną pracę konkursową. Ostatecznie Aleksandra Drab zajęła 2 miejsce (opiekun Janusz Kaleta) a Joanna Zięba miejsce trzecie (opiekun Sławomir Maślanka).

 

Dodała:AA
1/06/2017

zsp.edu.pl