II Olimpiada Wiedzy o Turystyce-etap centralny

 

W dniach 8-11.04.2015 r. Kamila Bilińska z 2T i Joanna Szczurek z 3T pod opieką Pani Agnieszki Maciuszek uczestniczyły w centralnym etapie II Olimpiady Wiedzy o Turystyce, który odbył się w Spale. Finalistki do Olimpiady przygotowywały się pod kierunkiem nauczycieli Małopolskiej Szkoły Gościnności: Kariny Chlebdy, Justyny Piechnik i Wojciecha Pałki.

Pierwszego dnia pobytu, po zakwaterowaniu w Terenowej Stacji Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się spotkanie organizacyjne dotyczące programu pobytu w Spale. Następnego dnia po oficjalnym rozpoczęciu zawodów III stopnia OWoT, finaliści pisemnie odpowiedzieli na zestaw pytań z zakresu turystyki. Po rozwiązaniu testu zorganizowana została gra terenowa, dzięki której uczestnicy lepiej poznali Spałę. Kolejnym etapem zmagań było przedstawienie przez finalistów prezentacji multimedialnych zgodne z tematem II Olimpiady Wiedzy o Turystyce „Małe też może być piękne – potencjał turystyczny miejsc i obszarów”. Kamila Bilińska zaprezentowała potencjał turystyczny Zawoi, natomiast Joanna Szczurek – Myślenic. Na koniec dnia odbyła się prelekcja dotycząca pielgrzymki szlakiem Świętego Jakuba do Santiago de Compostela.

W piątek 10.04.2015r finaliści wzięli udział w wycieczce krajoznawczej po Tomaszowskiej Okrąglicy. Młodzież wraz z nauczycielami odwiedziła XII wieczny kościół św. Idziego, zamek królewski w Inowłodzu, dawną kopalnię piasku kwarcowego: groty Nagórzyckie oraz rezerwat, w którym można zobaczyć nietypowe zjawisko: krasowe źródła o niebieskim zabarwieniu.

Po powrocie z wycieczki ogłoszono wyniki eliminacji (testu i projektów). Joanna Szczurek zdobywając 52 punkty zajęła 17 miejsce, natomiast Kamila Bilińska z 49 punktami zajęła 21 miejsce. Uczennice naszej szkoły odniosły wielki sukces jednak nie zakwalifikowały się do ścisłego finału olimpiady. Szczęśliwa 15 uczestników zmagała się z zadaniem finałowym, którym było zaprogramowanie 1-dniowej wycieczki do Pragi, a w tym czasie pozostali uczestnicy olimpiady zwiedzili Centralny Ośrodek Sportu w Spale, podziwiając infrastrukturę tego obiektu. Na zakończenie zmagań wszyscy finaliści wzięli udział w integracyjnym wieczorze krajoznawczym.

Ostatniego dnia ogłoszono wyniki i rozdano nagrody. Uczestnicy etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Turystyce otrzymali zaświadczenia, które upoważniają ich do przyjęcia na studia związane z turystyką i geografią oraz zostali zwolnieni z teoretycznej części egzaminu zawodowego. 

Dodała AK
17.04.2015

zsp.edu.pl