„Trzeba mieć pomysł na życie” - wykład prof. dr hab. Andrzeja Mani

„Wiedza musi być wsparta rozległymi horyzontami” – przekonywał prof. dr hab. Andrzej Mania, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas spotkania z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych MSG w Myślenicach.

W poniedziałek (9 lutego) uczniowie klas maturalnych wzięli udział w spotkaniu, którego tematyka skupiona była wokół pytania: „Dlaczego warto studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim?” Prorektor ds. dydaktyki, prof. dr hab. Andrzej Mania, przyjął zaproszenie dyrektora szkoły Jerzego Niedenthala i w rozmowie z młodzieżą wskazywał, że czas studiów to okres poszerzania własnej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Duży nacisk położony został na świadomość własnego rozwoju i planowania drogi życiowej – nie tylko w odniesieniu do kariery naukowej. Profesor Mania zaznaczył, że  młody człowiek, który podejmuje studia, powinien znaleźć czas nie tylko na zdobywanie wiedzy, ale również na refleksję i, po prostu, cieszenie się życiem.

Uniwersytet Jagielloński, prócz wielowiekowej tradycji, jest też uczelnią podążającą za wymogami otaczającego nas świata: kształci studentów zagranicznych (m.in. Hiszpania, Niemcy, Norwegia) oraz umożliwia wyjazdy na stypendia. Szeroko podjęta współpraca międzynarodowa wymaga znacznych kompetencji językowych, a szkoła średnia to czas, by je nabyć i móc później funkcjonować w wielonarodowościowym środowisku.

Ponadto tym, co wyróżnia Uniwersytet Jagielloński spośród innych uczelni, jest niezwykłość samego miejsca odwiedzanego przez gości z całego świata, atmosfera oraz rozpoznawalność, możliwość zaangażowania się w prace kół naukowych, klubów sportowych i organizacja przedsięwzięć kulturalnych. Ważne jest – jak podkreślał profesor Mania – bycie z ludźmi, bycie w środku akademickiego świata.

Profesor Andrzej Mania wspominał również o Konkursie Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim, w którym można zdobyć indeksy tej uczelni. W poprzednim roku uczniowie „Tytusa” otrzymali siedem indeksów, które umożliwiły im podjęcie studiów na krakowskiej Alma Mater. Gość szkoły zaznaczył, że zawsze trzeba podejmować wyzwania, próbować i nawet zmieniać kierunki studiów – szukać właściwej dla siebie ścieżki kariery, bo warto zostać mistrzem w wybranej profesji!

Katarzyna Żak. 

Dodała AK
10.02.2015

zsp.edu.pl