Dobra szkoła!

 Jeśli zostałeś zwiedziony tytułem drogi czytelniku i myślisz o wynikach kolejnego rankingu - niespodzianka! Są sprawy, których nie da się zmierzyć i są działania, które wymykają się wszelkim statystykom. Dobra szkoła - bo dobrzy ludzie! A właściwie najlepsi! Grudzień w Małopolskiej Szkole Gościnności upłynął pod hasłem dzielenia się dobrem, tworzenia niezwykłej atmosfery i poczucia, że pomocna dłoń jest zawsze w zasięgu ręki!

Bez liczb się jednak nie obędzie - ponad 10 tys. złotych w zbiórkach, ponad 20 rodzajów różnych ciast i ciasteczek, kilkanaście kilogramów gier, zabawek i kocy oraz 1000 pierogów! To wyniki akcji charytatywnych przeprowadzanych w ZS MSG w tym miesiącu. Szczegóły poniżej.

 


 

Nie piernicz,  pomagaj z nami na Święta!

Rok rocznie Małopolska Szkoła Gościnności włącza się w zbiórki zewnętrzne lub samodzielnie organizuje akcje charytatywne mające na celu wsparcie najbardziej potrzebujących. Ten rok okazał się być wyjątkowy, ponieważ jedna z emerytowanych nauczycielek ZS MSG, pani Wiesława Zając, wieloletnia działaczka społeczna i pomysłodawczyni różnych form pomocy, otrzymała informację, że w tragicznej sytuacji znalazła się rodzina ucznia naszej szkoły. Wychowanka pani Zając i jednocześnie matka jednego z naszych uczniów, w rozpaczliwej rozmowie poprosiła o wsparcie. Decyzja o udzieleniu pomocy zapadła natychmiast, a rąk chętnych do pracy znalazło się nawet więcej niż potrzeba.

Po wywiadzie przeprowadzonym przez naszych nauczycieli okazało się, że rodzina potrzebuje dosłownie wszystkiego. Choroba ojca rodziny (guz mózgu) i jego niezdolność do pracy, częściowy pożar domu i słowa matki: „pomóżcie mi, bo już nie daję rady” utwierdziły wszystkich w słuszności działania.

„Przez pożar rodzina, głównie trójka nastoletniego rodzeństwa, została pozbawiona ubrań, żywności, środków czystości i mebli, a woń spalenizny wciąż czuć w całym domu”  – mówiła jedna z nauczycielek ZS MSG, pani Agnieszka Borówka, która przeprowadzała z rodziną wywiad. – „Tragedia wydaje się tym dotkliwsza, że rodzina jest bardzo ciepła i serdeczna, pomimo nieszczęścia jakie ją spotkało” -dodała pani Borówka.

 „Cokolwiek im przywoziliśmy spotykaliśmy się z ogromną wdzięcznością i łzami szczęścia.  Udało się dla nich pozyskać 4 komplety mebli pokojowych, pralkę, wersalkę, biurka, odkurzacz, koce, kołdry, komplety pościeli,  garnki, filiżanki, choinkę, bombki i żywność i wiele innych rzeczy.. Niektóre osoby ofiarowały też bony żywnościowe czy odzieżowe dla dzieci do sklepów takich jak Cropp czy Sinsay” – podsumowała Renata Piekarz, jedna z koordynatorek akcji charytatywnej.

Historia rodziny wzbudziła tak wielkie emocje wśród uczniów i nauczycieli ZS MSG, że oprócz pomocy w postaci niezbędnych rzeczy, przeprowadzono także zbiórkę pieniędzy między nauczycielami i uczniami. Zbiórka miała na celu zebranie funduszy na najpilniejsze wydatki, takie jak na przykład zakup węgla, czy wykonanie niezbędnych prac remontowo – budowlanych.

W akcję włączyły się również grupy uczniów działających w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii – „Działaj Sercem 2020” oraz „Światło w sobie mam”, które 6 grudnia na terenie szkoły zorganizowały sprzedaż ciast oraz kiermasz świąteczny, by pomóc potrzebującej rodzinie. Ze sprzedaży udało im się zebrać rekordową kwotę - 3491,70 zł!

Odzew i zaangażowanie społeczności ZS MSG przeszły najśmielsze oczekiwania. W sumie zebrano ponad 10 tyś. złotych! Ofiarność uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz absolwentów -  ludzi wielkiego serca, nie zna granic. Ze względu na ogrom kwoty oraz wcześniejszą pomoc w postaci mebli, produktów higienicznych i żywnościowych  itp. decyzją rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego, postanowiono część zebranej kwoty przekazać na inne potrzebujące rodziny związane ze środowiskiem ZS MSG. W ramach zebranych funduszy zakupiono materiały do przeprowadzenia prac remontowo – budowlanych (3000 zł) oraz odzież (1000 zł), byłej nauczycielce religii ZS MSG przekazano 1500 zł na pokrycie turnusu rehabilitacyjnego dla dwójki jej niepełnosprawnych synów (opóźnionych psychoruchowo w wyniku wodogłowia) oraz 1500 zł na zakup protezy dla męża jednej z naszych pracownic, który w wyniku choroby stracił nogę. Pozostałe pieniądze zostały wpłacone na konto Stowarzyszenia Pomocy Szkole – Małopolska Szkoła Gościnności z adnotacją, że są to środki przeznaczone tylko i wyłącznie na doraźną pomoc uczniom i rodzinom ZS MSG w trudnej sytuacji materialnej.

Za pomoc tej rodzinie dostaliśmy piękne podziękowania w liście, który do nas napisała mama: „ Bóg nas stworzył jednakowo, ale niektórym dodał skrzydła jak Aniołom  i to właśnie one przywiozły do naszego domu mnóstwo prezentów, co przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.”

Dziękujemy wszystkim darczyńcom: naszym uczniom i absolwentom,  anonimowemu Dominikowi, który  poświęcił swój czas i samochód i woził do rodziny meble, nauczycielom, którzy także ofiarnie włączyli się w pomoc, rodzicom naszych uczniów  oraz wszystkim ludziom o dobrym sercu.

Paczka na gwiazdkę

Nadszedł ten długo oczekiwany czas Świąt Bożego Narodzenia. Dla  nas jest to okres kiedy możemy wspólnie z bliskimi spędzić czas w rodzinnym gronie, złożyć sobie świąteczne życzenia, podarować przygotowane prezenty i razem cieszyć się z świętowania przyjścia Boga na świat.

W tym cudownym okresie wyczekiwania Świąt Bożego Narodzenia nasza szkoła pamiętała o dzieciach, które bardzo często nie będą mogły zasiąść wspólnie z najbliższymi przy wigilijnym stole, gdyż są pacjentami Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Z uwagi na stan zdrowia te wspaniałe młode osoby, czas Bożego Narodzenia muszą spędzić na szpitalnym oddziale. Dlatego też nasza szkolna społeczność zapragnęła umilić im nieco okres Świąt spędzonych w szpitalu i zorganizowała zbiórkę prezentów w ramach akcji Paczka na Gwiazdkę.

W okresie od 9 do 13 grudnia  zebrano wiele gier planszowych, puzzli, książek, skarpet, kocy świątecznych oraz kosmetyków  hipoalergicznych.

Z całego serca dziękujemy Wam za włączenie się w tą piękną formę pomocy !

Organizatorkami akcji Paczka na Gwiazdkę była Paulina Piwowarczyk i Agnieszka Pitala

 Tekst i zdjęcia: Agnieszka Pitala 

Wigilia osób samotnych i ubogich – Caritas Betania Myślenice

Dzięki zaangażowaniu i dyscyplinie pracy jednego z naszych uczniów, Marka Serafina z klasy 3K, osoby samotne i ubogie z terenu Myślenic będą miały namiastkę tradycyjnych i ciepłych świąt. Marek zainspirował swoich kolegów i koleżanki i wspólnymi siłami lepili pierogi, które już niedługo znajdą się na wigilijnym stole. W sumie, Caritas Betania dzięki pomocy m.in. naszych uczniów , przygotowała prawie 1100 pierogów! Życzymy smacznego!

Tekst: ZS MSG
Zdjęcia: Caritas Betania Myślenice

 

zsp.edu.pl