Zachować pamięć - historia i kultura dwóch narodów

Nic nie zapowiadało, że 19 listopada 2019 r. będzie wyjątkowym dniem w Małopolskiej Szkole Gościnności. Jednak rzeczywistość okazała się zaskakująca i przyniosła moc niezapomnianych wrażeń. Wszystko to za sprawą delegacji z Izraela, która przybyła do nas w tym dniu w liczbie 77 uczniów oraz 5 opiekunów.
Jena z naszych nauczycielek - Pani Monika Moniak wzięła udział w szkoleniu dla nauczycieli w Yad Vashem w Izraelu pt. “Zachować pamięć - Historia i kultura dwóch narodów”. Celem tego szkolenia było zapoznanie się z trudną historią, jaka łączyła te dwa narody, jak również nawiązania relacji z ludźmi, którzy chcieli pracować z Żydami oraz poznawać ich kulturę.  Rezultatem tego szkolenia było nawiązanie współpracy z jedną ze szkół izraelskich - Oded High School w Kadima-Tzoran - w środkowej części Izraela. Uczniowie odbywali wycieczkę po Polsce “Śladami Holokaustu”. My przyjęliśmy ich, aby nawiązać długofalową współpracę oraz zorganizować wymianę uczniowską pomiędzy szkołami.
Podczas dzisiejszego oficjalnego spotkania została podjęta decyzja dotycząca współpracy, a szczegóły tej współpracy będą upublicznione w najbliższym czasie.
W ramach przyjęcia grupy z Izraela została pokazana i przepięknie opowiedziana  prezentacja pt. “Myślenice - Śladami żydowskiego miasteczka” przez specjalnie na tę okazję zaproszonego gościa, historyka oraz badacza tej tematyki - Pana Marka Stoszka. Dyrekcja Oded High School otrzymała od dyrekcj ZS MSG w prezencie książkę poświęconą historii Żydów w Myślenicach. Obydwie grupy - polska i izraelska przygotowały krótkie programy artystyczne.

Bardzo wzruszającym momentem było kiedy jeden z Izraelczyków zaśpiewał piosenkę pt. “Nigdy więcej wojny”.Tekst: Monika Moniak

Zdjęcia: Karolina Bednarz Fotografia

Dodała: AA
21/11/2019

zsp.edu.pl