Wiosenny przegląd wydarzeń

 


 BEZPIECZEŃSTWO TO DLA NAS PRIORYTET!!!

Młodzież naszej szkoły miała możliwość uczestniczenia w spotkaniu profilaktyczno - dydaktycznym które poprowadził kierownik Straży Miejskiej w Myślenicach: Strażnik dr Andrzej Kobiałka. Na zaproszenie pedagoga szkolnego podjął z młodzieżą rozmowę dotyczącą bezpieczeństwa na terenie szkoły, wzajemnego szacunku i właściwej reakcji na przemoc i agresję. Obojętność wspiera przemoc, na co należy zwrócić uwagę w codziennym zachowaniu. Zero tolerancji dla agresji umożliwi wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa.

„Walcz z agresją........., a zacznij od siebie”. Ta refleksja uwieńczyła całość spotkania.

Pamiętaj o 

 • wzajemnej pomocy
 • życzliwości
 • prawdzie
 • zaufaniu
 • dialogu
 • tolerancji
 • wzajemnym szacunku
 • miłości
 • poszanowaniu własnych praw i praw innych

Każdego dnia dokładamy wszelkich starań, aby nasi uczniowie byli bezpieczni na terenie szkoły. Zwracamy uwagę na niewłaściwe zachowania, reagujemy na przemoc i agresję. Apelujemy do naszych uczniów o właściwe reakcje i stosowanie się do procedur bezpieczeństwa które obowiązują na terenie naszej szkoły.

Składamy serdeczne podziękowania na ręce dr Andrzeja Kobiałki- Strażnika Miejskiego za wspaniałą formę przekazu i celnie skierowane słowo do młodzieży.

Tekst i zdjęcia: mgr Małgorzata Jamrozik


SZACH- MAT czyli 64 pola wyobraźni...!!!

Dnia 22.05.2019 r uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy mieli możliwość uczestnictwa w Turnieju Szachowym o Puchar Dyrektora Szkoły. Wśród naszych uczniów jest wiele osób które na co dzień bardzo chętnie spotykają się przy szachownicy. Do Turnieju zgłosiło się 24 uczestników, w tym trzy uczestniczki. Celem organizacji tego turnieju było popularyzacja szachów jako alternatywnej formy spędzania czasu wolnego dla młodzieży.

Było o co walczyć ponieważ puchary zachwycały wizualnie, do tego bony do empiku, wejście na kręgielnie, czekolady. Uczniowie niecierpliwie czekali na kojarzenia kolejnych rund, aby wiedzieć z kim będą mieli zaszczyt zagrać w Królewską Grę. Emocji było wiele, dodatkowo uciekający czas na zegarach dodawał adrenaliny.

Na podium znalazła się Zuzanna Błaszczyk z kl. 1B jako pierwsza w klasyfikacji dziewcząt.

A w klasyfikacji generalnej podium wywalczył Jakub Kulesza z klasy 1K, który bezkonkurencyjnie z maksymalna ilością zwycięstw zajął I miejsce.

Miejsce II Jakub Bularz z klasy 2T, miejsce III Maciej Dybała z klasy 1B.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy podjęcia wyzwania uczestnictwa w tym Turnieju. Mamy nadzieję że organizacja tych Szkolnych Mistrzostw Szachowych już na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń szkolnych.

Dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców za sponsorowanie pucharów i nagród dla uczestników. 

Organizatorami Turnieju Szachowego są: mgr Emilia Kluska oraz mgr Małgorzata Jamrozik

Sędzia w Turnieju: dr Marcin Suder

Tekst i zdjęcia: mgr Małgorzata Jamrozik


Małopolskie Dni Rodziny

12.05.2019 w Krakowskim Parku Jordana odbyły się Małopolskie Dni Rodziny zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego na których nie mogło zabraknąć uczniów MSG, którzy przeprowadzili zabawy animacyjne dla dzieci. Dzieci mogły skorzystać z malowania twarzy, modelowania balonów, gry terenowej oraz zabaw z bankami mydlanymi. Nad pracą naszych animatorów czuwała mgr Justyna Piechnik.

Tekst i zdjęcia: mgr Justyna Piechnik


WARSZTATY: KUCHNIA KOREAŃSKA

W środę 29 maja 2019 r. w pracowni gastronomicznej Małopolskiej Szkoły Gościnności królowała kuchnia koreańska. Warsztaty dla  18 uczniów z klas 3G i 1G zorganizowano w nagrodę, którą został wyróżniony uczeń Łukasz Ciężadlik z klasy 3TG w XX Małopolskim Konkursie Szkół Gastronomicznych.

Nagrodę ufundował Cookpad - platforma, która umożliwia przechowywanie przepisów w sieci, gdzie każdy może zamieścić swój przepis i stworzyć własną książkę kucharską.

W tajniki ojczystej kuchni koreańskiej wprowadzała uczestników szkolenia Mira Park, Koreanka na stałe mieszkająca w Polsce.

Sekrety kuchni koreańskiej kryją się w starannie dobieranych smakach, pikantnych potrawach i przywiązaniu do tradycji. Jak w wielu kuchniach azjatyckich również i w koreańskiej da się zauważyć wpływy filozofii mówiącej o równowadze pomiędzy duszą a ciałem. Wizytówką kuchni  koreańskiej są  pikantne potrawy, przygotowywane z dbałością o estetykę oraz kolor. Ogromnym atutem jest stosowanie świeżych warzyw oraz przywiązanie do dawnej tradycji. Potrawy kuchni koreańskiej opierają się na naturalnych zdrowych produktach, kuchnia ta jest nisko kaloryczna. Niesamowicie ważny jest sposób podawania dań. Bardzo ważną koreańską tradycją jest wspólne spożywanie posiłków w domowym zaciszu.

Podczas szkolenia uczestnicy usłyszeli wiele ciekawych informacji o kulturze,  tradycji i zwyczajach kulinarnych Koreańczyków, uczyli się jak przygotować noworoczne  pierożki Mandu, gotowane na parze w bambusowym naczyniu. To spore pierogi o mongolskich korzeniach  nadziewane mięsem i krewetkami z kapustą, doprawiane czosnkiem, papryką oraz dymką. Najprzyjemniejsza była uczta wieńcząca warsztaty; Mandu podane z pikantnym sosem.

Koreańska sztuka kulinarna zachwyca, rozbudza ciekawość, inspiruje młodych kucharzy do kreatywnego rozwoju.

Link do przepisu na pierożki Mandu znajduje się pod adresem: https://cookpad.com/pl/przepisy/8674083-koreanskie-pierozki-mandu?via=guest_feed

Tekst i zdjęcia: mgr Barbara Latocha


Polsko-Niemieckie spotkanie młodzieży

W dniach od 8 do 12 kwietnia po raz kolejny już miało miejsce polsko-niemieckie spotkanie młodzieży w ramach wymiany szkolnej współfinansowanej przez PNWM.

Przez tydzień gościliśmy w naszej szkole grupę uczniów z opiekunami ze szkoły partnerskiej Gertrud – Bäumer - Berufskolleg w Niemczech /Lüdenscheid. Wraz z polską młodzieżą mieli oni  możliwość bliższego poznania kultury polskiej oraz pięknych okolic Myślenic. Zwiedziliśmy Kraków, okolice Lanckorony, obóz koncentracyjny Auschwitz Birkenau oraz oczywiście Myślenice. Podczas wspólnych warsztatów, gry miejskiej, wspólnego biesiadowania czy gry w kręgle młodzież miała możliwość poznać się bliżej, przełamać bariery językowe czy stereotypy na temat obu krajów. Pomógł w tym szczególnie fakt, że młodzież niemiecka w większości mieszkała u polskich rodzin, dzięki czemu poznała polską codzienność i naszą słynną polską gościnność - podobno nie mogli nadążyć z jedzeniem wszystkich przygotowywanych dla nich specjałów.

Jako organizatorzy byliśmy pod wrażeniem serdeczności i otwartości młodzieży, która bardzo szybko nawiązała ze sobą świetny kontakt. Myślę, że wszyscy uczestnicy zgodnie przyznają, że takie spotkania niosą ze sobą wiele korzyści dla każdego. To nie tylko nowe, ciekawe znajomości ale i nauka otwartości na innych, przełamanie swoich lęków i stereotypów, motywacja do nauki języków obcych i nowe doświadczenia życiowe, które pozytywnie kształtują osobowość.

Z niecierpliwością czekamy na przyszły rok szkolny, kiedy planowane jest kolejne spotkanie w Niemczech.

 

„Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży".

Tekst i zdjęcia: mgr Martyna Lewandowska


Zawody Pierwszej pomocy organizowane przez PCK

 

W sobotę 11.05 został zorganizowany Etap Strefowy XXVII Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK dla powiatu myślenickiego w Klubie Sportowym Borek w Krakowie. Zawody były częścią dużej imprezy plenerowej: IV Pikniku Honorowych Dawców Krwi zorganizowanego z okazji obchodów Tygodnia PCK.

Formuła Mistrzostw polega na rywalizacji prowadzonej pomiędzy 5 osobowymi zespołami, której zadaniem jest udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym w symulowanych zagrożeniach życia i zdrowia, między innymi na wykonaniu oceny stanu poszkodowanego i adekwatnej reakcji na nią, w tym wykonanie algorytmu RKO, tamowanie krwotoków, opatrywanie ran, pozycji bezpiecznej.   

Poszkodowanych symulują pozoranci, specjalnie przygotowani do odgrywania tej roli.  Dodatkowo uczestnicy rozwiązują test z zakresu wiedzy o pierwszej pomocy, uzależnienia nikotynowego, od narkotyków oraz wiedzy o czerwonym krzyżu i międzynarodowym prawie humanitarnym. Naszą Szkoły godnie reprezentowali  niżej wymienieni uczniowie, wywalczyli zaszczytne 2 miejsce. Gratulujemy:

Julia Romaniak 3A

Dominik Serafin 1B

Jakub Starzak 1T

Karolina Wielowska 1T

Kinga Kozak 2A LO

Oprócz doświadczenia związanego z udzielaniem pierwszej pomocy dobrze się bawiliśmy, dopisała  piękna pogoda, uczestnicy mieli zapewnione pyszne grillowane kiełbaski, zimne napoje oraz ciasta. Imprezie plenerowej towarzyszyły zajęcia sportowe, zabawy i gry dla dzieci, pokazy taneczne oraz akcja tzw.”adopcji” psów.

Opiekunem i nauczycielem przygotowującym drużynę była mgr Agnieszka Maciuszek.

Tekst i zdjęcia: mgr Agnieszka Maciuszek


Konkurs NASZA ZIEMIA - Laureatka półfinału regionalnego

 

Konkurs corocznie organizuje Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie pod patronatem Głównego Geologa Kraju. Tegoroczna jubileuszowa XX edycja konkursu odbywała się pod hasłem „Potęga żywiołów Ziemi”.

Do pierwszego etapu konkursu, który polegał na napisaniu pracy na jeden z trzech tematów przystąpiło 7 uczniów naszej szkoły. 

Do półfinału regionalnego obejmującego swoim zasięgiem dwa województwa: małopolskie i podkarpackie z naszej szkoły zakwalifikowała się Sara Kuś z klasy 2B na sześciu możliwych półfinalistów z całego regionu.

15 maja w siedzibie Oddziału Karpackiego Państwowego Instytutu Geologicznego w Krakowie odbył się regionalny półfinał konkursu polegający na teście sprawdzającym wiedzę z zakresu geologii. Ostateczne wyniki ustalono na podstawie sumy punktów uzyskanych na teście. Sara Kuś zajęła 2 miejsce.

Opiekun: mgr Janusz Kaleta

Gratulujemy sukcesu!

Niestety zabrakło 1,5 pkt aby awansować do finału ogólnopolskiego w Warszawie


XVII Powiatowe Zawody Matematyczne i nasz sukces


W tegorocznej, siedemnastej, edycji Powiatowych Zawodów Matematycznych wzięło udział 127 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Odbywają się one co roku w Zespole Szkół im. A. Średniawskiego i współorganizowane są przez nauczycieli matematyki szkół powiatu myślenickiego.  W Starostwie Powiatowym, 1. kwietnia, najlepsi matematycy odebrali nagrody i dyplomy.

W kategorii klas III uczeń klasy III B naszej szkoły, Vitalii Derii, zajął III miejsce. To już jego kolejne, trzecie zwycięstwo. W takim przypadku uczestnicy zawodów otrzymują statuetki Super-laureatów.

Nauczycielką laureata jest mgr inż. Renata Pitala.

Gratulujemy.

Tekst i zdjęcia: R. Pitala


PIERWSZY  RAZ  W  HISTORII  SZKOLNA  DRUŻYNA PRZEŁAJOWA  MĘSKA  LEPSZA  OD  KOBIECEJ

 

20 maja 2019 w Nowym Targu odbyła się Małopolska Licealiada w Drużynowych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców. Rywalizując na dystansie 1800 m reprezentacja chłopców zajęła 4 miejsce, dziewczęta na trasie 1500 m 5 miejsce.

ZESPÓŁ CHŁOPCÓW

Janicki Mikołaj 3H

Jasek Tomasz 3G

Starzak Jakub 1T

Korabik Dawid 1K

Światłoń Józef 1B

Serafin Dominik 1B

oraz

Bujas Kacper 1T

Zając Radosław 2C

ZESPÓŁ DZIEWCZĄT

Topa Maria 2A

Jurka Sonia 2C

Pala Ewa 1C

Salawa Wiktoria 1C

Topa Natalia 1A

Pachura Kamila 2H

oraz

Ciaż Magdalena 2C

Stojeba Mariola 3H

Opiekun zespołu – mgr Elżbieta Gablankowska

Tekst i zdjęcia: mgr Wojciech Gablankowski

 


PRZEŁAJOWCY MISTRZAMI POWIATU

 

10 maja 2019 rozegrano zawody Powiatowej Licealiady w Drużynowych Biegach Przełajowych. Rywalizowano w zespołach 6-cio osobowych na dystansie ok.1000 m ze startu wspólnego. O wyniku drużyny decydowała liczba uzyskanych punktów poszczególne miejsca. Reprezentanci naszej szkoły okazali się bezkonkurencyjni w kategorii dziewcząt i chłopców. Zwyciężyli awansując do Finałów Małopolskich.

SKŁAD  REPREZENTACJI

DZIEWCZĘTA

 1. Jurka Sonia 2C
 2. Pala Ewa 1C
 3. Topa Maria 2A
 4. Topa Natalia 1A
 5. Pachura Kamila 2H
 6. Stojeba Mariola 3H
 7. Cież Magdalena 2C – rezerwa
 8. Salawa Wiktoria 1C - rezerwa

CHŁOPCY

 1. Serafin Szymon 2H
 2. Janicki Mikołaj 3H
 3. Światłoń Józef 1B
 4. Korabik Dawid 1K
 5. Starzak Jakub 1T
 6. Serafin Dominik 1B
 7. Zając Radosław 2C – rezerwa
 8. Ptak Kamil 1K – rezerwa

Nadmienić należy, że Topa Maria z 2A i Janicki Mikołaj z 3H zdobyli pierwsze miejsca w swoich biegach.

Opiekun – mgr Wojciech Gablankowski

 

Tekst i zdjęcia: W. Gablankowski


5 MIEJSCE SIATKAREK W MISTRZOSTWACH WOJEWÓDZTWA

Kolejny raz, oby nie ostatni, reprezentantki naszej szkoły uczestniczyły w Małopolskiej Licealiadzie w Piłce Siatkowej. Turniej odbył się 25 kwietnia w Nowym Sączu.

Dziewczęta zajęły piąte miejsce stając w szranki w drużynami Siatkarskich Ośrodków Szkoleniowych (SOS) z Krakowa, Nowego Sącza, Oświęcimia i Tarnowa.

Małopolską Szkołę Gościnności reprezentowały:

Kozak Zuzanna 3A
Mieszczak Klaudia 3A
Suder Katarzyna 3A
Święch Magdalena 3A
Zięba Ewa 3T (kapitan)
Wincenciak Martyna 3T
Kozak Aleksandra 3H
Bagińska Natalia 1T
Hanusiak Anna 3G
Bierówka Natalia 2T
Obajtek Magdalena 2B

Zespół do zawodów przygotowała mgr Elżbieta Gablankowska.

Tekst i zdjęcia: mgr Wojciech Gablankowski


POWIATOWA LICEALIADA PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW

W dniu 27.05.2019 w Myślenicach rozegrano zawody w Powiatowej Licealiadzie piłki nożnej chłopców. Reprezentacja szkoły zajęła 2 miejsce a najlepszym bramkarzem został wybrany nasz uczeń Michał Kot.

Skład drużyny:
2T- Maciej Banik - kapitan
1A- Michał Kot - bramkarz
1B- Józef Światłoń, Dominik Serafin
1K- Dawid Korabik
1T- Jakub Płoszaj
2A- Patryk Moskiwicz
3H- Adrian Ślusarczyk, Mikołaj Janicki
3K- Jakub Wójtowicz

Opiekun mgr Janusz Łętocha


WOJEWÓDZKA LICEALIADA W TENISIE STOŁOWYM

Reprezentacja chłopców w tenisie stołowym:
Zakrzyński Dominik 4H
Zając Szymon 3H
Banik Maciej 2T
w dniu 03.04.2019 zajęła w półfinale Licealiady w tenisie stołowym chłopców 3 miejsce i awansowała do finału wojewódzkiego Licealiady gdzie w zawodach w dniu 10.04.2019 w Nowym Targu zajęła 6 miejsce.

Opiekun mgr Janusz Łętocha


Zwycięstwo w III Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Krajoznawczej o Republice Czeskiej

Klaudia Sroka z klasy 2T zdobyła 1 miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Krajoznawczej o Republice Czeskiej organizowanym przez Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie we współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego – CzechTourism. 

Nagrodą w konkursie było zdobycie indeksu na dowolnie wybranym kierunku studiów prowadzonych w Instytucie Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego (Geografia, Turystyka i Rekreacja, Gospodarka Przestrzenna, Monitoring Środowiska Przyrodniczego) oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Czeską Centralę Ruchu Turystycznego Czech Tourism. 

W konkursie startowali także: Zuzanna Baran, Aleksandra Dąbrowska, Patrycja Woś, Daniel Filiciak wszyscy 2B, Monika Brzezicka 2A. Konkurs odbył się 3 kwietnia 2019 r.

Uczniowie do konkursu przygotowywali się pod opieką mgr Janusza Kalety.

Tekst i zdjęcia: mgr Janusz Kaleta


Warsztaty chóralne

W dniach 13-14 maja, nasz chór szkolny brał udział w warsztatach chóralnych dotyczących muzyki renesansu i baroku organizowanych przez Akademię Muzyczną w Krakowie. W pierwszym dniu zajęcia odbywały się w domu kultury Korczak. Po zajęciach mieliśmy okazję wysłuchać koncertu trąbkę barokowych w kapitularzu oo. Dominikanów. Jest to duża rzadkość. Poniżej fragmencie koncertu.

 W dniu drugim śpiewaliśmy utwór "Gloria" Antonio Vivaldiego, na zamku w Niepołomicach wraz z orkiestrą barokową  Akademii Muzycznej. Przeżycie było ogromne . To rzadka okazja dla amatorskiego chóru brać udział w tak pięknym koncercie w doborowym towarzystwie. Zapraszamy do szkolnego chóru, takie atrakcje tylko z nami! Dziękujemy radzie rodziców za sfinansowanie kosztów dojazdu.


Uczniowie MSG na warsztatach naukowych  z turystyki w ramach MCHE

W dniach 5-7 kwietnia 2019 roku 12 uczniów klas technikum hotelarskiego i turystycznego pod opieką pani mgr Moniki Matulskiej brało udział w naukowych warsztatach weekendowych realizowanych w komponencie Małopolskiej Chmury Edukacyjnej w ramach projektu pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” (Edycja V 2019/2020)  Obszar tematyczny TURYSTYKA w Suchej Beskidzkiej. Młodzież partycypowała  w programie naukowym obejmującym dwa główne tematy: „Hotelarstwo – narzędzia informatyczne” oraz „Nowoczesne hotelarstwo”.  Warsztaty odbywały się na terenie Wyższej  Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej i zostały przeprowadzone przez wykładowców  uczelni .

W dniu 6 kwietnia uczniowie zwiedzili Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II, a następnie uczestniczyli w programie naukowym dotyczącym rozwoju turystyki sakralnej w Wadowicach prowadzonym przez lokalnych przewodników.

Na zakończenie  uczniowie wyróżniający się podczas warsztatów otrzymali drobne upominki, a wszyscy certyfikaty uczestnictwa w  „V edycja Naukowych Warsztatów Weekendowych – Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II” 

Podczas licznych spacerów młodzież poznała główne zabytki, atrakcje i legendy związane z  miastem  Sucha Beskidzka.

Uczniowie z niecierpliwością oczekują na kolejną edycję warsztatów.

Tekst i zdjęcia: mgr Monika Matulska


Kopciuszek dla maturzystów

 

Kopciuszek dla maturzystów czyli... uroczyste pożegnanie maturzystów

04.04.2019 r.

Internackim tradycjom związanym z pożegnaniem maturzystów stało się zadość i w tym roku.

Wieczorem w czwartek 4 kwietnia w stołówce czekały na nich niespodzianki przygotowane przez młodszych kolegów i koleżanki. W uroczystym nastroju, przy stolikach z kawą, ciastem i owocami, usiedliśmy aby cieszyć się ostatnimi wspólnymi rozmowami i żartami. Wspólnemu rozbawieniu sprzyjał program artystyczny, zwłaszcza interesująca interpretacja bajki „Kopciuszek”, nawiązująca do dzisiejszych realiów społecznych i edukacyjnych. No cóż… to był zdecydowanie „Kopciuszek dla maturzystów. Aktorzy robili wszystko, aby przedstawienie zapadło w pamięci pomimo natłoku różnorodnej wiedzy porządkowanej do matury. Eleganckiej całości dopełniły piosenki, życzenia od wychowawców i młodszych kolegów (z dodatkiem maskotek) oraz pamiątki dla najaktywniejszych maturzystów. Naszym drogim maturzystom życzymy, aby praca połączona z wytrwałością i marzeniami – podobnie jak w przypadku "Kopciuszka" - przyniosła wspaniałe rezultaty, zarówno na maturze, jak też w życiu osobistym i zawodowym. Oczywiście zapraszamy ich do odwiedzania nas i opowiadania o sobie.

Odpowiedzialni: M.Matoga, K.Sorocki

Tekst: M.Matoga

 

Dodała: AK
31/05/2019

zsp.edu.pl